$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

SANATEVİ DEĞİL, SANKİ MEKTEP!

SANATEVİ DEĞİL, SANKİ MEKTEP!
  • 01.12.2019

BİR kültür ve medeniyet şehri olarak bilinen, kuruluş zamanı asırların derinliklerine giden Erzurum’da, tarihi, edebiyatı ve sanatın her dalını kendilerine dert edinen ustalar, kişisel gayretleri ile önemli işlerin altına imza atmakla kalmıyor, tecrübe, beceri ve imkanlarını “bilgi açlığı” çeken, aynı zamanda da destek arayışı içinde olan gençlere sunmanın huzurunu yaşıyorlar.

Erzurum’un “Bat Pazarı” olarak bilinen semtinde, kendi imkanları ile oluşturduğu sanat atölyesinde çalışmalarını aralıksız sürdüren Doğan Hattatoğlu’nun kapısını gün geçmiyor ki, çeşitli okullardan ya da üniversitelerin farklı fakültelerinde okuyan öğrenciler çalmasın. Sanat atölyesinden öte, bir mektebi, bir akademiyi andıran atölyenin müdavimleri arasında, tarihçi ve edebiyatçıların yanında, sanatın her dalına gönül vermiş insanlar geliyor.

DENEYİMLER AKTARILIYOR

İsimleri toplum tarafından yakından bilinen Abdurrahman Zeynal, Muzaffer Taşyürek, Ümit Gergit, Hayati Kerget, Tahsin Kaya gibi, deneyimli eğitimci ve yöneticiler ile üniversite camiasından akademisyenlerin uğrak yeri haline gelen Doğan Hattatoğlu Miniatürk Sanat Atölyesi’nde, “Erzurum’un çocuk oyunları”nı araştıran bir grup üniversiteli öğrenciyi,  Abdurrahman Zeynal ve Doğan Hattatoğlu’nu sorgularken görüntüledik.

O ARTIK BAŞKA DİYARLARDA

Erzurum’dan ailevi sebepler yüzünden ayrı düşmek zorunda kalan Eğitimci-Yazar Muzaffer Taşyürek’in yokluğunun hep hissedildiği atölyeyi, kendi imkanları ile, son derece zor şartlar altında bir “sanat merkezi” haline getiren Doğan Hattatoğlu, Müslümanlar tarafından “üç kutsal mekan” olarak bilinen Kabe-i Muazzama, Mescid-i Nebevi ve Kudüs’teki Mescid-i Aksa’nın maketlerini yapan usta olarak biliniyor.

Sanat, kültür ve edebiyat alanında geriden çok fazla yetenekli ve istekli insanın gelmediği, Muzaffer Taşyürek Hoca’da olduğu gibi, gidenlerin yerinin ise bir türlü doldurulamadığı Erzurum’da, yerel yönetimlerden, ayakta kalabilme adına büyük gayretler gösteren ustalara sahip çıkması, en azından becerilerini sergileyebilecekleri, yeteneklerini gençlere aktarabilecekleri imkanlar sağlaması bekleniyor. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ