$ DOLAR → Alış: 7,24 / Satış: 7,27
€ EURO → Alış: 8,52 / Satış: 8,56

ÜÇ KÜMBETLER’İ BEKLEYEN TEHLİKE

ÜÇ KÜMBETLER’İ BEKLEYEN TEHLİKE
  • 01.07.2020

ERZURUM‘un tarihi emanetleri içinde önde gelen, dikkat çeken, her gün onlarca insanın ziyaret ettiği; Anadolu’da, farklı bölgelerde sıkça rastlanan anıt mezar geleneğinin en güzel örnekleri arasında gösterilen tarihi Üç Kümbetler’den birisi karpuz gibi yarılıyor.

Eski fotoğraflarda mezarlıkların ortasında yükseldiği görülen, sonraki yıllarda mezarları başka yerlere taşınan ve turistik mekan haline getirilen Üç Kümbetler, ayakta kalabilme mücadelesi veriyor.

Kırmacı Mahallesi’nde bulunan ve Anadolu’da tespit edilen anıt mezar yapıtlarının en güzel örnekleri arasında gösterilen Üç Kümbetler’den yapım tarihi belli olmayan, ancak 14’üncü Yüzyıl’a ait olduğu tahmin edilen ikisi, (Emir Saltuk Kümbeti ise 12’nci Yüzyıl’ın sonlarında yapılmış) gelecek adına umut vermiyor.

Kümbetlerden birisinin Doğu’ya bakan yüzünde ortaya çıkan çatlak, giderek büyümeye ve eserin geleceğini tehdit etmeye başladı.

Derzleri dökülen, gevrek bir karpuz gibi giderek yarılmaya, yarıkları da, yaşanan sarsıntılar ve iklimden kaynaklanan dezavantajlar nedeniyle her geçen yıl biraz daha büyümeye başlayan eserin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1956 yılında restore edildiği biliniyor.

Çevresi, Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından Millet Bahçesi olarak düzenlenecek olan, çalışmaların da başladığı bölgede Üç Kümbetler’e el sürülüp-sürülmeyeceği, restore edilip-edilmeyeceği merak konusu oldu. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ