$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,12 / Satış: 9,16

YORGUN KİLİSE HA YIKILDI, HA YIKILACAK!

YORGUN KİLİSE HA YIKILDI, HA YIKILACAK!
  • 04.04.2017

ERZURUM‘un önemli eserlerinden birisi olan Uzundere’nin Çamlıyamaç Köyü’ndeki Öşvank Kilisesi, verdiği “ha yıkıldı, ha yıkılacak” görüntüsüyle yüreklere korku ve endişe salarken, bin 56 yıldan beri ayakta duran eserin yıkılması halinde ülkemizin dünyaya rezil olacağı belirtildi.

Yörede hüküm süren Gürcü Bagratlı Hanedanlığı döneminde yaptırılan (M.S. 961) Öşvank Kilisesi, şimdilerde çok acil olarak ilgi ve bakım istiyor. Yılların yorgunluğunu üzerinde taşıyan, gerekli bakım ve onarım çalışması yapılmadığı için de her geçen gün “kötü son”a bir adım daha yaklaşan Öşvank’a mutlak surette el uzatılması isteniyor.

GÜRCİSTAN’IN GÜCÜ YETMEDİ!

Çamlıyamaç Köylüleri’nin araçlarını önüne park ettiği ve garaj olarak kullandığı, köyün elektrik direkleri ve tellerinin özellikle fotoğraf çekmek isteyen ziyanetçilerine engel oluşturduğu Öşvank’ı, geçtiğimiz yıllarda Gürcistan Hükümeti’nin restore ettireceği iddiası ortaya atılmış, ancak bu iddia gerçekleşmemişti.

Eserle ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı da bir çalışma başlatmış, gerekli incelemeler yapılmış, ancak bu çalışmalarda da mesafe alınamamıştı.

Öşvank Kilisesi’ni başta Gürcistan olmak üzere gerek yurtiçi ve gerekse yurtdışından çok sayıda insanın ziyarete geldiğini belirten vatandaşlar, “Kilisenin duvarlarındaki çatlaklar her geçen yıl biraz daha büyüyor ve çoğalıyor, taşlar yerinden kopuyor. Yetmiyormuş gibi, bir de çevre düzensizliği ve elektrik direklerinin ortaya çıkardığı görüntü kirliliği, bu muhteşem eseri gölgeliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu esere ivedilikle el uzatması gerekiyor” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ