$ DOLAR → Alış: 8,16 / Satış: 8,20
€ EURO → Alış: 9,71 / Satış: 9,75

DAG’IN ADI İBRAHİM HAKKI OLSUN!

DAG’IN ADI İBRAHİM HAKKI OLSUN!
  • 01.03.2021

ATATÜRK Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) bünyesinde, Kalkınma Bakanlığı ve Atatürk Üniversitesi işbirliği ile 2012 yılından beri yürütülen,“Doğu Anadolu Gözlemevi”nin (DAG) kurulum çalışmaları devam ederken, Erzurum İbrahim Hakkı Hazretleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kültür Derneği (ERİHDER) Başkanı Nuri Toparlak’tan, gözlemevinin adına yönelik bir talep ve teklif geldi. Başkan Toparlak, kurulum çalışmaları devam eden gözlemevine “İbrahim Hakkı Gözlemevi’’ isminin verilmesinin halkın  nezdinde takdirle karşılanacağını kaydetti.

Geçtiğimiz günlerde birkaç TIR ile birlikte çok sayıda malzemesi İtalya’dan getirilen Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) ile ilgili çalışmaların havaların ısınması ve karın kalkmasıyla birlikte yeniden başlayacağını bildiren, çok önem verdikleri çalışmaları da yakından takip ettiklerini vurgulayan ERİHDER Başkanı Nuri Toparlak, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı azıklamada şu görüşleri dile getirdi:

“-  Palandöken Dağları’nın 3170 m rakımlı Erzurum/Konaklı-Karakaya Tepesi’nde kurulum çalışmaları devam eden DAG’a, şehrimizin ilmi, astronomi, astroloji, tıp, fizik, matematik, fizyoloji alanlarında çalışmalarıyla bilinen ve kendini dünyaya kabul ettiren büyük mütefekkir Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerinin adının verilmesini arzu etmekteyiz. Sadece derneğimizin değil, tüm Erzurum insanının ortak talebi olan İbrahim Hakkı Gözlemevi isminin verilerek çok daha anlamlı hale geleceğine inandığımız projeye, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin çalışmalarında kullandığı malzemelerin sergileneceği bir bölümün de eklenmesi ve müze halini alması, ahdi vefa adına önemli bir adım olacaktır. Talebimizi dernek olarak ilgili tüm birimlere, Erzurum Valiliği ve Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü’ne ilettik. Talebimizin dikkate alınmasını diliyoruz.” erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ