$ DOLAR → Alış: 18,44 / Satış: 18,51
€ EURO → Alış: 17,76 / Satış: 17,83

DAYAKÇI ASTSUBAY, ADLİ KONTROL ŞARTI İLE SERBEST

DAYAKÇI ASTSUBAY, ADLİ KONTROL ŞARTI İLE SERBEST
  • 31.01.2017

YILDIZKENT‘teki evlerinin önünde zihinsel özürlü Muhammet Lütfü Arpatoğlu’nu öldürnesiye döven Astsubay İ.K., Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “adli kontrol şartı”yla serbest bırakıldı.
Sosyal medyada infial uyandıran olay, 25 Ocak günü Yıldızkent’te yaşanmış, otizmli olduğu belirtilen 21 yaşındaki Muhammed Lütfü Arpat, iddiaya göre, arkadaş olmak istediği aynı apartmanda oturdukları bir kız ile ablası tarafından darp edilmiş, daha sonra olaya dahil olan enişte Astsubay İ.K. tarafından 12 dakika boyunca tekme, tokat dövülmüştü.
Burnu kırılan ve vücudunun çeşitli yerlerinde çürükler oluşan engelli Arpat’ı ,babası Sinan Arpat hastaneye götürmüş, aynı zamanda da İ.K.’den şikayetçi olmuştu.
Güvenlik kamerasına yansıyan ve izleyen herkesi derinden sarsan “zihinsel engelli gence aile boyu dayak” olayıyla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada özetle şöyle denildi:
ENGELLİ OLDUĞUNU SONRADAN ÖĞRENMİŞ!
“Erzurum il merkezinde zihinsel engelli bir kişinin başkası tarafından darp edildiğine dair haberlerin basında yer aldığı görülmekte. Kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. 25.01.2017 tarihinde Erzurum Emniyet Müdürlüğüne yapılan ihbarda; Erzurum ili merkez Palandöken ilçesinde aynı gün bir kişinin başkası tarafından darp edildiğinin ihbar edilmesi ve durumun Cumhuriyet savcımıza bildirilmesi üzerine, nöbetçi Cumhuriyet savcımızın talimatı doğrultusunda Erzurum Emniyet Müdürlüğü emrinde görevli adli kolluk görevlileri tarafından aynı gün soruşturma işlemlerine başlanmış, tarafların beyanları alınıp görevli doktor tarafından yapılan muayene sonucunda düzenlenen raporlar temin edilmiştir. Tarafların alınan beyanlarında; şüpheli İ.K., tarafından darp edildiği iddia edilen mağdur M.L.A.’nın zihinsel engelli olduğu beyan edilmiş, şüpheli savunmasında mağdurun engelli olduğunu sonradan öğrendiğini iddia etmiştir. Mağduru alınan beyanında şikayetçi olduğunu belirtmesi üzerine ilgili Cumhuriyet savcımız tarafından şüpheli İ.K., Cumhuriyet Başsavcılığımıza çağrılarak savunması alınmış, mağdurun doktor raporunda belirtilen yaralama bulguları, alınan beyanlar ve ilgili kanun maddesi söz konusu eylem için öngörülen ceza miktarı hep birlikte dikkate alınarak, şüpheli Erzurum 1. Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiş olup adı geçen hakimlikçe yapılan sorgunun akabinde şüphelinin haftada 3 gün en yakın karakola gidip imza vermesi ve yurtdışına çıkmaktan yasaklanması şeklinde adli kontrol tedbirine hükmedilmesine karar verilmiştir. Söz konusu olayla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturmaya devam edilmektedir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. murti dedi ki:

    erzurumlular eger bu insanliktan nasibini almamis yaratigi oralarda barindiriyorsa gercekten ayip ederler

YORUM YAZ