$ DOLAR → Alış: 13,67 / Satış: 13,73
€ EURO → Alış: 15,44 / Satış: 15,51

ERZURUM’UN YÜZ AKI KAYSERİLİ’LERİ

ERZURUM’UN YÜZ AKI KAYSERİLİ’LERİ
  • 13.03.2021

KONYA Büyükşehir Belediyesi’nin, İstiklal Marşı’nın kabulünün 100’üncü yılında “41 Mısra 41 Ressam 41 Eser” sloganıyla açtığı resim sergisinde aslen Horasanlı olan Doç. Dr. Memduha Satır Kaysereli ile Hasankaleli olan Doç. Dr. Mehmet Emin Kayserili’nin tablolarının yer alması, hem Erzurum ve hem de Atatürk Üniversitesi adına gurur kaynağı oldu.

Farklı sosyal ve kültürel etkinliklere sık sık imza atan, özellikle sanatsal çalışmalara ağırlık vermesiyle bilinen Konya Büyükşehir Belediyesi, İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabulünün 100’üncü yılını fırsat bilerek, bir önemli çalışmaya daha imza atarak farkını ortaya koydu.

PAYLARINA DÜŞEN MISRALAR

Toplamda 41 satırı bulunan İstiklal Marşı’nın her mısrasını, isimlerini önceden tespit ettikleri 41 ressam arasında paylaştıran Konya Büyükşehir Belediyesi, karı-koca Kayserili’leri de birlikteliğe dahi etti. Yapılan paylaşımda Doç. Dr. Memduha Satır Kayserili’ye “Ruhumun senden İlahi şudur emeli” satırı düşerken…

Doç. Dr. Mehmet Emin Kayserili’ye de “Düşün altında binlerce kefensiz yatanı” satırı ilham kaynağı olarak sunuldu.

12 MART’TA SERGİLENDİ

Paylarına düşen satırlardan aldıkları feyz ve ilham ile istenilen ölçülerde iki tablo yapan Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Anabilim Dalı Öğretim Doç. Dr. Üyesi Memduha Satır Kayserili ile eşi Doç. Dr. Mehmet Emin Kayserili’nin çalışmaları, 12 Mart günü Konya Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılan sergide sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

100’ÜNCÜ YIL GÜZELLİĞİ

Serginin açılışında bir konuşma yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 100. Yılında Büyükşehir Belediyesi olarak, İstiklal Marşı’nın her bir mısrasını Anadolu’nun dört bir yanında görev yapan kırk bir sanatçı ile resme dönüştürdüklerini hatırlattı.

BÜYÜK GURUR DUYDUK

Manevi yönü ve ruhu yüksek bir çalışmada eşiyle birlikte yer almış olmaktan büyük onur ve mutluluk duyduklarını belirten Mehmet Emin Kayserili, “Ülke genelinde 41 ressam arasında bölüşümü yapılan İstiklal Marşı’ndan iki satırın payımıza düşmüş olması bizi fazlasıyla sevindirdi ve gururlandırdı. Marşın mısralarında verilen mesajları kendi bakış açımızdan yorumlayarak iki tablo yaptık. Tablolarımız, diğer ressamların çalışmalarıyla birlikte Konya’da sergilenmeye başlandı. 41 Mısra 41 Ressam 41 Eser Sergisi 20 Mart’a kadar Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde ziyarete açık tutulacak” dedi. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ