$ DOLAR → Alış: 8,65 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

HOBİ BAHÇESİ KERVANI BÜYÜYOR VE YÜRÜYOR!

HOBİ BAHÇESİ KERVANI BÜYÜYOR VE YÜRÜYOR!
  • 31.05.2020

GENELDE tarım arazileri üzerine “hobi bahçesi” adı altında kurulan, kimilerinin “garsoniyer” olarak, kimilerinin “yazlık ve sayfiye yeri” şeklinde, amaç dışı kullandığı idda edilen konutların dizginleneceği yolunda yapılan açıklamalar “havada asılı kalırken”, kervan tüm hızıyla yoluna devam ediyor.

Erzurum’da, “gözlerden uzak” yerlerde, özellikle de tarım arazileri üzerinde kurulan ve giriş-çıkışları kontrol altında tutulan hobi bahçeleri, gelen tepkiler üzerine yetkilileri açıklama yapmaya zorlamış, “konuyla ilgili olarak ciddi önlemler alınacak” denilerek, o bahçelerin dizginleneceği kamuoyuna deklare edilmişti.

SAYILARI HIZLA ÇOĞALIYOR

Geçtiğimiz yıl kasım ayında Vali Okay Memiş başkanlığında Valilik Toplantı Salonu’nda yapılan, Büyükşehir Belediye’si başta olmak üzere ilgili tarım ve çevreci kurumlar ile paydaş kuruluş temsilcilerinin katıldığı toplantıda, sayıları o günlerde 97’yi bulan hobi bahçeleri ile ilgili alınan kararlar Erzurum Valiliği’nin resmi twitter hesabından duyrulmuştu.

BAŞKAN ÖZ DE AÇIKLAMA YAPTI

Konuyla ilgili bir önemli açıklama da yine geçtiğimiz günlerde Ak Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz’den geldi. İnternet üzerinden yayın yapan bir yerel televizyon kanalında konuşan Başkan Öz, tarım alanları dışında hobi bahçesi yapılabileceğini belirtmiş, ancak ovada, sulak alanlarda ve tarım alanları üzerinde yapılacak hobi bahçelerine karşı olduğunu bildirmişti.

MÜDAHALE GEREKİYOR

Başkan Öz, bahar aylarında, yoğun yağışlı dönemlerde sık sık sel ve taşkın olayları yaşandığını, dolayısıyla insanların zarar gördüğünü hatırlatarak, “Kimi köyü su bastığını, selden insanlarımızın zarar gördüğünü biliyoruz. Doğal hayata yapılan müdahaleler, bu tür olayların yaşanmasına neden olmaktadır. Tarım arazileri üzerinde yapılan hobi bahçelerine müdahale etmez, de sayılarının artmasına göz yumarsak, fazla değil 10 yıl sonra oralarda da ‘kentsel dönüşüm’ adı altında projeleri hayata geçirmek zorunda kalabiliriz. Bu da ülkeye ve millete yük anlamına gelir. Parti grup toplantısında bu konuyu gündeme getirdim. Tarım arazisi üzerine yapılan hiçbir hobi bahçesi kabul edilemez” diye konuştu. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ