$ DOLAR → Alış: 18,44 / Satış: 18,51
€ EURO → Alış: 17,76 / Satış: 17,83

İNSANIN YÜZÜNÜ KIZARTAN KIRMIZI TAŞLI DUVARIN YAPIMI DURDURULDU

İNSANIN YÜZÜNÜ KIZARTAN KIRMIZI TAŞLI DUVARIN YAPIMI DURDURULDU
  • 23.08.2019

ÇEVRE düzenlemesi olmamasına, içerisinde ilgi çekecek herhangi bir materyal sergilenmemesine rağmen, günde ortalama 3 bin kişinin ziyaret ettiği tarihi Çifte Minareli Medrese’nin çevresine örülen kırmızı taşlı duvarın yapımı, erzurumdanhaberler.com’un yayını üzerine durduruldu.

Erzurum’un simge eserlerinden olan Çifte Minareli Medrese’de 2011 yılında restorasyon çalışmaları başlatıldı. Minelerinin çinisinden, zeminine varıncaya kadar tepeden-tırnağa elden geçirilen Cifte Minareli Medrese’de çalışmalar 5 yıl kadar sürdü.

Restorasyon süresince ziyaretçi trafiğine kapalı tutulan Çifte Minareli Medrese, gelen yoğun baskılar üzerine, çevre düzenlemesi yapılmadan yarım yamalak şekilde, 2016 yılında ziyaretçi trafiğine açıldı.

Eksikliklerine ve içinde sergilenecek herhangi bir materyali bulunmamasına rağmen, vatandaşların görmek için yoğun ilgi gösterdiği Çifte Minareli Medrese’de, iki yıl kadar önce de çevre düzenleme çalışmaları başlatıldı.

Ön tarafı sundurma ile kapatılan Çifte Minareli Medrese’de gizemli hale dönüşen çalışmalara, çoğu insan giderek tepki gösterdi ve başlatılan işlerin bir an önce tamamlanması için kamuoyu baskısı oluştu.

Bu yıl tamamlanması düşünülen restorasyon çalışmaları, bahçe duvarı için kullanılan “kırmızı taş” yüzünden durduruldu.

Tuğla kırmızısı taşların, medresenin duvarları ile uyum sağlamadığını gören vatandaşlar, konuyu sosyal medyaya taşıdı ve tepkilerini dile getirdiler.

erzurumdanhaberler.com’un da gündeme taşıdığı taş skandalına, haberimizin ardından müdahale edildi.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan bir yetkili, Kayseri’den getirilen kırmızı taşların medrese ile uyum sağlamadığına dikkati çekti, “Duvarın yüzde 80’inin yapımı tamamlanmış ama bu haliyle tamamlanmasını biz dahil kimse istemiyor. Ya duvar yıkılacak, farklı malzemeyle yeniden örülecek, ya de mevcut duvara giydirme yapılarak, medrese ile uyumu sağlanacak. Konu önümüzdeki hafta yapılacak kurul toplantısında karara bağlanacak” dedi.

Bu açıklamadan sonra gözler, Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’na, dolayısıyla da o kurulda alınacak kararlara çevrildi. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ