$ DOLAR → Alış: 8,65 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

KIZILAY’IN KADERSİZ BİNALARI

KIZILAY’IN KADERSİZ BİNALARI
  • 24.07.2021

KIZILAY‘ın unutulmaz Erzurum Şube Başkanı Mithat Turgutcan zamanında hastane ve halıcılık okulu olarak kullanılan, ancak son zamanlarda boş bekletilen Merkezi Yönetim Caddesi üzerindeki “kadersiz binalar”ın sökümüne nihayet başlandı.

  

Toplamda 4 bin 150 metrekare büyüklüğündeki alan üzerinde yapılacak binanın kat irtifasının, belediye engeline takıldığı öne sürüldü.

Kongre Caddesi’nde 8 kat çıkılmasına izin veren Büyükşehir Belediyesi’nin, sıra Kızılay’a geldiğinde, gerek araç ve gerekse yaya trafiği açısından çok daha sakin bir yer olan hastane ve halıcılık okulu binalarının yerinde 8 kat olarak düşünülen iş merkezi projesinin iki katını fazla bulup tırpanlaması şaşkınlıkla karşılandı.

Yaklaşık 10-12 yıl öncesine kadar ön tarafı hastane binası, arka tarafları halıcılık okulu olarak kullanılan, üst katlarında çok sayıda ofisin bulunduğu Kızılay Binası, hastane özelliğinin Sağlık Bakanlığı tarafından iptali üzerine atıl hale geldi.

Halıcılık okulunun beklenen performansı gösteremeyip kapanmasıyla birlikte Merkezi Yönetim Caddesi üzerinde devasa büyüklükte oluşan bir “ölü” bir bina, kısa zamanda hem gözden ve hem de kayıttan düştü.

Terk edilmiş hali ve darmadağın görüntüsüyle gören herkesin içini burkan binada söküm çalışmaları nihayet başladı. Toplamda 4 bin 150 metrekare büyüklüğe sahip alan üzerinde, söküm çalışmalarının ardından iş merkezi yapılacağı öğrenildi. 

Dönemin Belediye Başkan’ı Ahmet Küçükler zamanında 8 kat onayı alan arsa üzerinde tasarrufa giden bugünün Büyükşehir Belediyesi’nin 8 kat irtifayı, Kongre Caddesi’ndeki leylek yuvasına  ilaveleriyle birlikte verdiği 8 kat irtifa iznini unuturcasına 6 kata düşürmesi şaşkınlıkla karşılandı. erzhaber

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ