$ DOLAR → Alış: 13,67 / Satış: 13,73
€ EURO → Alış: 15,44 / Satış: 15,51

KARAMAN’I FETHEDEN ERZURUMLU

KARAMAN’I FETHEDEN ERZURUMLU
  • 01.10.2016

06-plkt

ERZURUMLU Şair Ahmet Coşkun’dan muhteşem bir gösteri daha…

Türkçe Aşkı, Vatan Aşkı Sanat hayatı boyunca birbirinden özgün sosyal sorumluluk projeleri üreten Biz Türkiye’yiz Sanat Topluluğu kurucusu ve Genel Yönetmeni Şair Ahmet Coşkun, bu kez Türk dilinin gelişim sürecini Karaman’da, Türk tarihi üzerinden sahneye taşıdı.

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından Türk Dil Bayramı’nın 84. Yıl Kutlamaları kapsamında Karaman’da sahnelenen “Türkçe Aşkı, Vatan Aşkı” sahne gösterisi yoğun ilgi gördü ve büyük beğeni topladı.

Karaman Piri Reis Kültür Merkezi’ndeki gösteriye Karaman Valisi Süleyman Tapsız, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışk,an, Karaman Milletvekili Dr. Recep Şeker, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin, ilçe kaymakamları, daire müdürleri, akademisyenler, öğretmenler, öğrenciler ve il dışından gelen misafirler katıldı.

HAFIZALARDA YER EDEN GÖSTERİ

“Kökler”, “Anadolu’dan Türkiye’ye”, “Büyük Osmanlı Barışı”, “Milli Mücadele”, “Bayrak”, “Vatan”, “Biz Türkiye’yiz” olmak üzere 7 bölüm halinde sunulan gösteri, yaklaşık 90 dakika sürdü. Dede Korkut, Sultan Alpraslan, Yunus Emre, Karamanoğlu Mehmet Bey, Sinan Paşa, Necati, Nedim, Şeyh Galip, Seyit Onbaşı tiplemelerinin canlandırıldığı gösteride, her döneme uygun müzik, dans ve şiir örnekleri de sunuldu.

Gösteride ayrıca Kaşgarlı Mahmut, Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş-ı Veli, Aşık Paşa, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman, Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek, Nazım Hikmet, Arif Nihat Asya, Orhan Şaik Gökyay, Ömer Seyfettin, Yahya Kemal, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın söz ve şiirlerine de yer verildi.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Ülkesini, yüksek istiklalini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır” sözüne de yer verilen gösteride, Şair Ahmet Coşkun’un yanı sıra, Türk Müziği Sanatçıları İrfan Gürdal, İpek Merve Tahancı ve Zerrin Çağlar sahne aldılar.

Şef Kemal Günüç’ün yönettiği orkestra muhteşem bir performans sergilerken, pek çok tiplemeyi canlandıran dizi ve sinema oyuncusu Sezai Yeşilyurt da büyük alkış topladı.

VALİ TEŞEKKÜR ETTİ

Büyük beğeniyle izlenen gösteri sonrasında memnuniyetini dile getiren Karaman Valisi Süleyman Tapsız, Biz Türkiye’yiz Kültür Sanat Topluluğu Koordinatörü Şair Ahmet Coşkun’a teşekkür ederek, üzerinde Aktekke Camii silueti bulunan bir kristal hediye etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ