$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

KURAKLIK BAHANE KAZIK ŞAHANE

KURAKLIK BAHANE KAZIK ŞAHANE
  • 09.06.2021

ERZURUM‘da yaz aylarında kahvaltı sofralarının çeşnisi olan, daha çok da civil peynir ile yenildiğinde damakta hoş bir tat ve lezzet bırakan tere, “aşırı” yüksek fiyatıyla iştah kaçırtıyor.

Bu yıl üreticinin kuraklığı bahane ederek boğumunu küçülttüğü tere’nin yüksek fiyatı, çoğu mevsim sebze ve meyvesinin fiyatını geride bıraktı. Başta Söğütlü olmak üzere çevre köylerde üretilen ve şehire getirilerek pazara sürülen yeşil sebzelerin fiyatı, vatandaşa dudak büktürüyor.

Bağ halinde satışa sunulan ürünlerin kiloya vurulduğunda fiyatının 17 lira ve üzerine çıktığını gören vatandaşın aklı şaşıyor.

YARIYA YAKINI DA ÇÖPE GİDİYOR

Mevcut yeşillikler içinde bağının maydanoz, dere otu, nane, reyhan gibi ürünlerden hacim olarak daha büyük olduğunu bilen vatandaşı, tezgahlarda oldukça küçük, maydanozu andıran ince boğumlar halinde bağı, tanesi 3 liradan satışa sunulan, temizlendiğinde yarısına yakını da çöpe giden tere’ler fazlasıyla şaşırtıyor.

Mevsim meyvelerinden dut’a, kiraza, kaysı ve karpuza oranla fiyatı hayli yüksek gözüken tere’nin “fahiş” düzeye ulaşan bedeline vatandaş bir anlam veremiyor.

Satıcılara, “Fiyat neden yüksek, boğumlar neden küçük?” diye sıran vatandaşı, aldıkları “Kuraklık neden oluyor” cevabı çok da tatmin etmiyor. Vatandaş, yanına yaklaşılmayan manav tezgahlarında “seyirlik” halini alan ürünlerin fiyatlarının kontrolden geçirilmesini istiyor. erzhaber

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ