$ DOLAR → Alış: 13,49 / Satış: 13,54
€ EURO → Alış: 15,23 / Satış: 15,29

NENEHATUN BÜSTÜ NEREYE GİTTİ

NENEHATUN BÜSTÜ NEREYE GİTTİ
  • 25.04.2019

ERZURUM‘un yakın tarihinde, özellikle kurtuluş yıllarında, Osmanlı-Rus Savaşları’nın yaşandığı dönemlerde önemli işler yapan komutan ve halk kahramanlarına, vefa duygusunu yansıtmak amacıyla dikilen büstlerden biri olan Nenehatun büstü, adeta sır oldu.

Çevresi hayli pis ve bakımsız olduğu için, geçtiğimiz yıl bu aylarda, ecrzurumdanhaberler.com olarak gündeme taşıdığımız Nenehatun Büstü’nün bulunduğu bölgede düzenleme çalışması yapıldığını belirten yöre esnafı, “Haber yapılmadan önce buralar çök kötüydü. Çevrenin pisliği ve kirliliği haber yapılınca, belediyeler harekete geçti, en azından kaldırımları düzenledi, çeşmenin çevresini güzelleştirdiler. Ancak, bir süre sonra da geldi, yeni bir çeşme yapılacağını belirtti ve büstü söküp, götürdüler” hatırlatması yaptılar.

Büstün üzerine oturtulduğu taşın, sökülerek duvar dibinde bir yere bırakıldığını, büstün ise götürüldüğünü kaydeden esnaf, “Aradan neredeyse 6,7 ay geçti. Ortada ne düzenleme var, ne çeşme, ne de büst. Büstün akıbetini merak ediyoruz. Eğer çeşme yapılacaksa gelsin yapsınlar, yapmayacaklar ise, büstü getirsin yerine koyanlar. Çeşmenin bu haliyle görüntüsü hiç de hoş değil” dediler.

Öte yandan, bir vatandaş, çeşmenin araç yıkama yeri haline getirildiğini, bundan da yöre esnafı olarak ciddi rahatsızlık duyduklarını kaydetti, bu konuda vatandaşların daha hassas davranmaları gerektiğini bildirdi. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ