$ DOLAR → Alış: 13,49 / Satış: 13,54
€ EURO → Alış: 15,23 / Satış: 15,29

OKUL DEĞİL, HER BİRİ YIKIMHANEYMİŞ MEĞER

OKUL DEĞİL, HER BİRİ YIKIMHANEYMİŞ MEĞER
  • 15.12.2018

TÜRKOCAĞI Erzurum Şubesi’nin her hafta muntazam şekilde düzenlediği toplantıların bu haftaki konuğu Eğitimci-Yazar Abdurrahman Zeynel oldu. Konferansta, “Misyoner ve Azınlık Okullarının Osmanlının Yıkılışına Etkisi”ni veciz bir dille ve örnekler vererek anlatan Zeynel Hoca, Osmanlı üzerinde yıkıcı emeller peşinde koşan başta Amerika olmak üzere Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya gibi ülkelerin “eğitim” adı altında imparatorluk topraklarında kurdukları binlerce misyoner okullarında, ne tür oyunları oynandığını, kurulan çirkin tuzakları ve ihanetleri anlattı.

Erzurum Barosu Toplantı Salonu’nda düzenlenen, çok sayıda izleyicinin dikkatli şekilde takip ettiği konferansta misyoner okullarını anlatan Abdurrahman Zeynel, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılma sürecini hızlandıran ihanetlerin, ülke genelinde yaşanan yönetim boşluğu ve zaaflardan kaynaklandığına dikkat çekti. Osmanlı coğrafyasında açılan misyoner okullarını denetleyecek, kontrol edecek birimlerin bulunmadığını, mevcutların ise okulların yanına bile yaklaştırılmadığını, bu okullarda daha çok Ermeniler’i palazlandıracak uygulamalara ağırlık verildiğine işaret eden Zeynel Hoca, “Bu okullarda Türkçe dersleri ya hiç okutulmamış, ya da sanki okutuluyormuş izlenimi verilmiş. Bunun aksine Ermeni vatandaşları ayrışmaya zorlayan uygulamalar ve dersler verilerek, muhtemel bir savaşın hazırlıkları yılların öncesinden başlatılmış” diye konuştu.

Konferans sonrasında Türkocağı Erzurum Şubesi Başkanı Av. Nizam Işık tarafından Abdurrahman Zeynel’e teşekkür belgesi takdim edildi. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ