$ DOLAR → Alış: 18,44 / Satış: 18,51
€ EURO → Alış: 17,76 / Satış: 17,83

SAHİPSİZLİK BÖYLE BİR ŞEY OLMALI

ERZURUM’DA “RESTORASYON” ADI ALTINDA BAŞLATILAN ÇALIŞMALARDA SANKİ DE YENİDEN YAPILAN TARİHİ KONAKLARIN SON HALİ BAŞTA OLMAK ÜZERE, ATLAMA KULELERİ VE TABYALAR’A KARŞI İLGİLİLERİN KAYITSIZ KALMASI HAYRET VE ŞAŞKINLIKLA KARŞILANIYOR.

SAHİPSİZLİK BÖYLE BİR ŞEY OLMALI
  • 25.08.2022

DRONE çekimleriyle yukarılardan görüntülendiğinde göze hoş gelen, ancak yakından bakıldığında çatlak duvarlarıyla insanı şok eden tarihi konaklardan, bakımsızlıktan tel tel dökülen Aziziye ve Mecidiye Tabyaları’ndan, ışıl ışıl görüntüsü kaybolan, tıpkı tabyalar gibi perişanları oynayan Atlama Kuleleri’nden, hiçbir engelli insanın gezip görme imkanı bulamadığı tarihi eser ve yapılardan sorumlu kurum yönetimlerinin kaygısız, vurdumduymaz halleri şaşkınlıkla karşılanıyor.

HAYAL KIRIKLIĞI YAŞATAN İŞLER!

Her gün çevresinde yüzlerce insanın gezindiği, kimilerinin daha yakından görmek ve mistik havasını koklamak amacıyla içini dolaştığı, çok fazla birşey göremeyenlerin hayal kırıklığına uğradığı tarihi eser ve eski yapılarda ortaya çıkan, sorumlularının görmediği, göremediği ve belki görmek istemediği olumsuzluklar, binaların daha yeni restore edildiğini bilen insanları şoka sokuyor.

ÇATLAK DUVARLAR İNSANLARI ÜRKÜTÜYOR

Yaz tatili nedeniyle şehri gezmeye gelen yerli-yabancı turistlerin en çok dolaştığı yerlerin başında gelen Erzurum Kalesi çevresindeki eski konakların çatlak, patlak duvarları, insanları ürkütmeye ve korkutmaya fazlasıyla yetiyor.

YENİ YAPILDI DEMEYE BİN ŞAHİT İSTER

Kültür Yolu Projesi kapsamında adeta yeniden inşa edilen, kamuoyuna da “restore ediyoruz” diye takdim edilen konaklarda daha iki yıl geçmeden ortaya çıkan derin çatlaklar, duvarlardaki yarıklar ve ahşap kısımların dağınık halleri tehlikenin ayak sesleri olarak yorumlanıyor.

EKSİK VE KALİTESİZ MALZEME Mİ KULLANILDI

Daha bir iki yıl önce restore edilmiş kimi binada yaşanan skandalların ört bas edildiği Erzurum Kalesi çevresinde, her gün yeni bir sorun ve sıkıntının patlak vermesi, inşaatların iyi kontrol edilmediği gerçeği ile birlikte restorasyonlarda eksik ve kalitesiz malzeme kullanıldığı iddialarını da beraberinde getiriyor.

VALİ MEMİŞ’E ÇAĞRI!

Son yılların “en zayıf” bürokrat ve teknik ekiplerine sahip Erzurum’da, olumsuzlukları tarihi mekanlarda ve hizmet kalitesinde görüp, anlamanın çok da zor olmadığını belirten vatandaşlar, kamu yöneticilerini daha aktif ve verimli çalışmaya, başta Vali Okay Memiş olmak üzere tüm milletvekillerini de şehre sahip çıkmaya çağırdılar.

MİLLİ PARKLAR GÖRMÜYOR MU?

Bir zamanlar “savaş eserleri müzesi yapılacak” denilerek dikkatlerin üzerine çekildiği Mecidiye ile vatandaşların en çok ilgi gösterdiği tabyalardan birisi olan Aziziye’nin bakımsız, viraneyi andıran halini seyretmekle yetinen Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’nü…

KARANLIK HALİ İÇ KARARTIYOR

Tarihi konaklarda restorasyon adı altında yapılan yanlışlara seyirci kalınmasını, odasındaki ampüllerden birisinin yanmamasına tahammül edemeyenlerin koca Atlama Kuleleri’nin karanlık halini ve pespaye durumunu görmezlikten gelmesini…

İNSANI ÜZEN GÖRÜNTÜ

Başta Çifte Minareli Medrese olmak üzere çeşitli tarihi ve turistik mekanlara gidemeyen engelli vatandaşlarımızın durumuna seyirci kalınmasını kamuoyunun dikkatine sunuyor, 2023 Vizyonu çerçevesinde Erzurum’da ivedilikle bir yenilenme ve kalkınma seferberliği başlatılmasını diliyoruz. erzhaber

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ