$ DOLAR → Alış: 18,44 / Satış: 18,51
€ EURO → Alış: 17,76 / Satış: 17,83

SİZ YOKSANIZ BİZ NOKSANIZ!

SİZ YOKSANIZ BİZ NOKSANIZ!
  • 08.03.2021

“SİZ yoksanız biz noksanız” sloganıyla bir yıl önce “KADAMA” adı altında örgütlenerek, 20 kadınla 8 Mart 2020 tarihinde yola çıkan Canan Uçar ve arkadaşları, bir yılda tam 20 kat büyüme ve çoğalmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Yola çıktıkları gün, “Erzurum’da yaşayan, bu şehre dair, kendine dair, üretime dair, toprağa dair tüm hikayelerini önemsiyoruz” açıklaması yapan Canan Uçar, bugün bir yılın muhasebesini yaptı, “20 kadınla başlattığımız harekette 400 kadına umut olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Bir yıl önce ortaya çıkan salgına ve pandemiye aldırış etmeden yola çıktıklarını, ürettiklerini, büyüdüklerini ve “kocaman bir aile” olduklarına işaret eden KADAMA Kadın Kooperatifi Başkanı Eczacı Canan Uçar, bir yıl içinde sadece Erzurum’un değil, bölgenin “en büyük” kadın kaooperatifi haline geldiklerini hatırlattı. Bugün hem kendi kooperatiflerinin kuruluş yıldönümünü, hem de Dünya Kadınlarının Günü’nü kutlamanın haklı gururunu yaşadıklarını kaydeden Canan Uçar, erzurumdanhaberler’e yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

ENGELLERİ AŞARAK BÜYÜYORLAR

“- Bir yıl önce, 8 Mart 2020 tarihinde lola çıkan KADAMA Kadın Kooperatifi 1 yaşında… Kooperatif olarak geçen bir yıllık zaman içinde olumsuz yığınla engele ve sıkıntıya rağmen büyük başarılara imza attık. Bir yıl önce 20 kadınla yola çıkmıştık. Ülkesini ve şehrini seven kadınlar olarak, Erzurum’dan dünyaya model bir kalkınma hareketi başlatmak amacıyla çıktığımız yolda, 400 kadına umut olduk. Kooperatifimiz çatısı altında toplanan kadınlarımızı yeteneklerine göre değerlendiriyor, her birinden özelliklerine göre yararlanmanın, onları çarkın bir dişlisi haline getirmenin yollarını arıyoruz.”

Belirledikleri hedefler doğrultusunda öncelikle Erzurum’un unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerini tanıtmak için bir kafe açtıklarını, kadınların el işlerini sergilemek amacıyla Kadama Konağı’nı hayata geçirdiklerini, son olarak da şehrin bakir topraklarında yetişen meyve ve sebzeleri işlemek ve kurutmak için bir tesis kurduklarını hatırlatan Yönetim Kurulu Başkanı Canan Uçar, amaçlarının daha çok alanda daha çok kadına ulaşmak olduğunu vurguladı. erzhaber

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ