$ DOLAR → Alış: 15,91 / Satış: 15,98
€ EURO → Alış: 16,84 / Satış: 16,90

SOLTANZADEH’TEN BİRLİK ÇAĞRISI

SOLTANZADEH’TEN BİRLİK ÇAĞRISI
  • 16.01.2022

KENDİLERİNE dostluk ve nezaket ziyaretinde bulunan Erzurum Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği (ERSANDER) Yönetim Kurulu Üyeleri’ni konsolosluk binasında yaşanan yer darlığı nedeniyle bir künefe salonunda ağırlayan İran’ın Erzurum Başkonsolosu Sajad Soltanzadeh, her iki ülke arasında tarihin derinliklerinden gelen güçlü bağlar olduğuna dikkati çekti, sosyal, ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerin çok daha sıkı olması gerektiğine işaret etti, Erzurum insanını sınırın öte tarafındaki imkanları görmesi gerektiğini belirtti.

Sosyal ve kültürel çalışmalarına kurulduktan hemen sonra hız veren Erzurum Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği (ERSANDER) Yönetim Kurulu Ümit Gergit, Doğan Hattatoğlu, Kadir Sabuncuoğlu, Eda Alemdar Aksu, Canip Cihangir ve Öztürk Akkök, dost ve komşu ülke İran’ın Erzurum Başkonsolosu Sajad Soltanzadeh’i ziyaret etti.

SÜRPRİZ HEDİYELER ŞAŞIRTTI

Konsolosluk binası yerine Yıldızkent’teki bir künefe salonunda gerçekleşen buluşmada tatlı yenildi, tatlı konuşuldu. Tanışma faslı sırasında ERSANDER Yönetim Kurulu Üyesi Canip Cihangir’in ahşap yakma tekniği ile yaptığı, üzerinde Başkonsolos Soltanzadeh’in fotoğrafının yer aldığı tabloyu sunması günün sürprizi oldu.

Dernek Başkanı Ümit Gergit de bir süre önce yayınladığı “Ümitçe Bakış” kitabını imzalayarak kendisine hediye etti. Hiç beklemediği iki değişik hediye ile karşılaşmış olmanın mutluluğunu yaşayan Başkonsolos Soltanzadeh, hem Canip Cihangir’e ve hem de Ümit Gergit’e ayrı ayrı teşekkür etti. 

SANKİ ERZURUMLU’YUM

İran ile Türkiye arasında asırların ötesine dayanan çok yakın tarihi ve ekonomik ilişkiler olduğunu belirten Başkonsolos Soltanzadeh, bu ilişkilerin çok daha sıklaşmasının her iki ülkenin yararına olduğuna dikkat çekti. Yaklaşık üç buçuk yıldan beri Erzurum’da bulunduğunu, kendisini bir Erzurumlu gibi gördüğünü, böylesine önemli kadim bir kentte görev yapıyor olmanın gururu ve mutluluğunu hep duyduğunu vurgulayan Soltanzadeh, şunları söyledi:

KAPIMIZ SİZLERE AÇIK

“- Erzurum’da ilk görev yapmaya başladığım tarihlerde, Tebrizkapı diye bir semtin varlığından haberdar olduğumda hem çok duygulandım ve hem de çok mutlu oldum. Erzurum, bu coğrafyanın en kadim kenti. Ancak ilginçtir, Erzurum insanı sanki sınırın ötesinde 80 milyon insanın yaşadığından habersiz. Bu büyük imkanı en iyi değerlendiren bölge illerinin başında Van geliyor. Oysa Erzurum da en az Van kadar bölgeye yakın ve hakim bir kent konumunda. Erzurum’un müteşebbis, yatırımcı insanlarını, işadamlarını İran ile daha yakın işbirliği içine girmeye davet ediyorum. ERSANDER olarak size de kapılarımız açık. Sosyal ve kültürel alanlarda ne tür çalışma yapmayı düşünüyorsanız, sizlerle işbirliğine varız. Bu anlamda karşılıklı iletişimi sağlamalı, işbirliği, güçbirliği yollarını aramalıyız.” 

İLİŞKİLERİMİZİ HAREKETLENDİRMELİYİZ

Erzurum insanı tarafından da en azından ismi bilinen, çok sayıda kişinin de gidip görme imkanı bulduğu Batı Azerbaycan’ın Başkenti konumundaki Tebriz ile Erzurum’un geçmiş yıllarda kardeş şehir ilan edildiğine, ancak sonraki yıllarda bu ilişkilerin durağan hale geldiğine dikkati çeken Başkonsolos Soltanzadeh, “Bu durağanlığı siz ve sizin gibi sosyal, kültürel ve turistik amaçlı kurulan derneklerin yeniden işler hale getireceğini umut ediyorum. Bu nedenle ERSANDER ile her türlü işbirliğine varız, üzerimize ne düşüyorsa da yapmaya hazırız. Birlikte fuarlar oluşturabilir, kültürel etkinlikler düzenleyebilir, sergiler açabilir, karşılıklı konserler düzenleyebilir, gezilerle her iki ülke insanlarının biri birlerine daha yakınlaşmasını sağlayabiliriz. Biz aslında biri birimiz için varız. Bu varlığı pekiştirmek ve güçlendirmek için ne gerekiyorsa yapmalıyız” diye konuştu.

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ