$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

TÜRBE’DE PUSUYA YATMIŞ ÇATLAKLAR

TÜRBE’DE PUSUYA YATMIŞ ÇATLAKLAR
  • 04.04.2021

KENT merkezine sadece 3 kilometre mesafede bulunan Palandöken Dağı eteklerindeki Abdurrahmangazi Türbesi ile camiyi sırtlanan istinat duvarlarının artık yükü taşıyamaz hale geldiği, tehlikenin ayak sesinin çatlakların arasından duyulmaya başlandığı belirtildi.

YENİLEME GEREKİYOR

Halkın saygıda kusur etmediği, özellikle yaz aylarında, düğün mevsiminde sadece gelin ve damatların değil, sünnet ettirilecek çocukların da ziyaret ettiği Abdurrahmangazi Türbesi ve camisinin bulunduğu alanda yenileme, düzenleme ve genişletme çalışmalarının ivedilikle yapılması gerektiği ifade edildi.

DUVARLAR S.O.S. VERİYOR

Cami ve türbeyi alt yol ile bağlayan dar ve dik merdivenin bozulduğunu, toprak kütleye set olan duvarların sırtlandıkları yükün altından kalkamaz hale geldiğini, bel verdiğini, yer yer çatlaklar oluştuğuna yakından tanıklık ettiklerini belirten vatandaşlar, tanıtım amaçlı sağa-sola iliştirilen tabela ve panoların da hem yanlışlarla dolu olduğunu ve hem de çok basit, sıradan halleriyle Türbe’ye yakışmadığını söylediler.
ÇELİŞEN BİLGİLER
Kim olduğu, Erzurum’a hangi amaçla ve ne zaman geldiğine dair biri biri ile çelişen bilgiler olduğunu da hatırlatan vatandaşlar, “Ülkemizin en eski ve saygın üniversitelerinden birisine sahip Erzurum’da Abdurrahmangazi Hazretleri’nin kim olduğuna, Erzurum’a niye ve ne zaman geldiğine dair daha sağlam bilgilerin toparlanamamış olması çok da anlaşılır bir durum değil” dediler.
ÇOĞU ÇALIŞMA SIRADAN
Gerek cami ve gerekse mezarın duvar ve kapılarına monte edilen malzemelerin mutlaka gözden geçirilmesi, yanlış bilgiyle dolu tanıtım levhalarının düzeltilmesi gerektiğine dikkat çeken vatandaşlar, dağılmaya meyletmiş merdivenlerin yeniden yapılmasının şart olduğuna işaret etti, böyle devam etmesi halinde zayiatın kaçınılmaz olacağını savundular. erzhaber
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ