$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

BEDİR AVCI, BİR NESİL İSTİYOR

BEDİR AVCI, BİR NESİL İSTİYOR
  • 18.01.2020

YILLARIN eğitimcisi Bedir Avcı (77) Türkocağı Erzurum Şubesi’nin geleneksel  Ocakbaşı Sohbetleri’nin güz dönemi son toplantısında hem “Tarihte Komitacılık”ı anlattı, hem de fırından yeni çıkmış somun tazeliğinde şiir kitabı Bir Nesil İstiyorum’u sohbetini dinlemeye gelen konuklarına, dostlarına imzalayarak hediye etti.

Havanın soğuk oluşuna aldırış etmeyen, çeşitli meslek gruplarından entelektüel birikim ve donanıma sahip insanların ilgi gösterdiği sohbetine veciz sözlerle başlayan ve komitacılığın ilk başta sözlükteki tanımını yaparak konuya giren Bedir Avcı, “bir de benim tanımım var” diyerek, komitacılığı kendi bakış açısından yorumladı.

ONA GÖRE KOMİTACI!

Avcı komitacıları, “Gözünü budaktan, sözünü dudaktan sakınmayan, aslan yürekli, mert, yiğit, çokça da romantik milliyetçi, vatanseverler” olarak tanımladı. Yaklaşık iki saat süren ve Türkocağı toplantıları içinde “rekor” kıran Bedir Avcı sohbeti, ilgiyle dinlendi. Konulara hakimiyeti ile dikkati çeken Bedir Hoca, dile getirdiği yazılı metinden okunması bile maharet gerektiren şiirleri ezbere dillendirmesi takdirle karşılandı.

KİTABINI İMZALADI

Sohbet toplantısının öncesinde ve sonrasında şiir kitabını imzalayarak dostlarına hediye eden Bedir Avcı’ya, Türkocağı Erzurum Şube Başkanı Avukat Nizam Işık programın sonunda katılım belgesi takdim etti. Başkan Işık, Bedir Avcı’nın sohbetinin gün dönemi toplantılarının sonuncusu olduğunu belirtti, bir aylık ara sonrasında bahar dönemi sohbet toplantıları ile programlarının devam edeceğini ifade etti.

BEDİR AVCI KİMDİR

Aslen Horasan’ın Azap Köyü’nden olan, Atatürk üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili Edebiyatı Bölümü’nden 1969 yılında mezun olarak öğretmenliğe Yozgat Yerköy Lisesi’nde başlayan Bedir Avcı, askerlik görevinin ardından Diyarbakır Eğitim Fakültesi’nde (Enstitü) akademik kadroya geçiş yaptı.

Diyarbakır’da bir süre İngilizce öğretim üyeliği ve bölüm başkanlığı yapan Bedir Avcı, 1976 yılında Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne atandı ve emekli olduğu 1995 yılına kadar öğretim üyesi olarak görev yaptı. “Teselli” adını verdiği ilk şiir kitabının ardından Bir Nesil İstiyorum adını verdiği ikinci şiir kitabını yayınladı. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ