$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE İÇİN RADİKAL KARAR

ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE İÇİN RADİKAL KARAR
  • 30.11.2017

ERZURUM‘un simgesi Çifte Minareli Medrese’nin üstünün kapatılması için önemli kararlar alındığı öğrenildi.

Uzun süren restorasyon döneminden sonra, geçtiğimiz yıl ziyaretçi trafiğine açılan, ancak çevre düzenlemesi yapılmadığından dolayı görüntüsü hiç de içaçıcı olmayan Çifte Minareli Medrese’nin üstünün kapatılması konusunda ortaya atılan fikrin, Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu’nda görüşüldüğü ve benimsendiği belirtildi.

Kitabesi bulunmadığı için, ne zaman yaptırıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte 8. yüzyılın sonu ile 9’ncu yüzyılın başlarında yapıldığı sanılan, Anadolu’nun en büyük açık avluya sahip sanat eserlerinden birisi olan Çifte Minareli Medrese’nin açılır-kapanır bir tavan kodeli ile kapıtalacak olması fikri, ilgiyle karşılandı.

Kışın sert iklimi ve hava kirliliğinden olumsuz şekilde fazlasıyla etkilenen 26 metre yüksekliğindeki iki katlı, 37 odalı Çifte Minareli Medrese’nin üzerinin kapatılması ve çevresinin düzenlemesinin de yapılması halinde, özelliği giderek kaybolan ve insan hareketliliğinin neredeyse ortadan kalktığı Tebrizkapı ve hatta Taşmağazalar kesimlerine ciddi canlılık kazandıracağı kaydedildi. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ