$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

DOĞU’DA HAYVANCILIK SİZLERE ÖMÜR

DOĞU’DA HAYVANCILIK SİZLERE ÖMÜR
  • 31.10.2017

SIRBİSTAN‘dan et ithal edileceğinin açıklanması, “ithal et ile değirmen dönmez” yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ardından da Sırbistan’ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar ve yapılan ithal et bağlantıları, Kasaplar Odası Başkanı Kenan Ejder’in “Taşıma su ile değirmen dönmez. Şimdi etleri getirip marketlere dağıtacaksın, bu düşünce çok yanlış. Onun yerine hayvan yetiştiricileri ve köylüler desteklenmelidir” dedi.

Yurtdışından getirilecek karkas et konusunun Türkiye Kasaplar Federasyonu’nda da tartışıldığını ifade eden Başkan Ejder, bu politikanın asla çözüm getirmeyeceğini öne sürdü.

Türkiye’de besiciliğin bitmek üzere olduğunu aktaran Kenan Ejder, şunları söyledi:

“Türkiye Kasaplar Federasyonu olarak, bu ve benzeri konuları sürekli ele alıyor, tartışıyoruz. Yurtdışından ithal et getirilmesi bana göre çok anlamsız. Bu politika ile hüayvancılık ölür ve yetiştirici diye kimse kalmaz. Maliyetler ortada. Artık her şey hesaba, kitaba dayalı olarak gelişiyor. Yemin torbası 60-62 bin lira arasında değişiyor. Et ithali, pansuman tedbirdir. Sorunun çözümü için yetiştiriciler ve kasaplar ile görüşülmeli, sorunlar giderilmeli, milli bir hayvancılık politikası oluşturulmalı. Bakalım ki, bizim insanımız getirtilecek ithal ete rağbet gösterecek mi, merakla bekliyoruz.” HABER: METEHAN NAZLI

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ