$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,08 / Satış: 9,11

ERZURUM’DA DMO KAPATILSIN!

ERZURUM’DA DMO KAPATILSIN!
  • 16.11.2016

25-kpt

ÖZELLİKLE kamu kesiminin ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetlerin “ihalesiz” şekilde temin edildiği kurum olan Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Erzurum Müdürlüğü’nün kapatılması istendi.

Bugün Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nda Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Destek Hizmetleri Daire Başkanı Ender Eser, Satın Alma Şube Müdürü Serdar Çağlar, Erzurum DMO Müdürü Fahrettin Akdeniz’in katılımıyla yapılan toplantıda, Devlet Malzeme Ofisi, bölgesel ve ulusal kataloğuna girmenin önemi ve yerli ürün alımını arttırmak için, atılacak adımlar anlatıldı.

HAKSIZ REKABET İTİRAFI

DMO’nun bölgesel ve ulusal kataloğuna girme koşulları anlatıldığı sunumda, yetkililer, kamu kurum ve kuruluşlarının, kendi faaliyet alanlarına giren her türlü malzeme ihtiyaçlarını, ‘devletin merkezi satın alma ve tedarik örgütü’ sıfatıyla, kendilerinin karşılamaya çalıştığını söyleyerek, bir yerde “haksız rekabet” yaptıklarını itiraf ettiler.

İŞADAMLARININ HAKLI İSYANI

Toplantıya katılan işadamları, “Erzurum’da fabrika var mı ki, üretim de olsun. Sattığımız ürünlerin çoğunu Batı illerinden getiriyoruz. Erzurum, DMO açısından büyük ve kolay bir pazar. Çünkü, kamuihtiyaçlarını o kurumdan karşılıyorsa, istediği malı ihalesiz alabiliyor. böylesi bir yöntem de kamu yöneticilerinin hem işine ve hem de kolayına geliyor. Çünkü, ihtiyaçlar Erzurum piyasasından temin edildiğinde, ihale prosedürü işleyecek ve bir sürü işlem yapılacak. Memur açısından bunlar hem iş ve hem de sorumluluk gerektiriyor. DMO bu nedenle kamunun ihtiyaçlarını en kolay ve risksiz sağladığı bir kurum halini alıyor. İşleyiş böyle olduğu için, özel sektör olarak bizim devlet dairelerine mal ve hizmet satma şansımız hayli azalıyor. Erzurum’da piyasaların canlanmasının yolu, DMO Erzurum Müdürlüğü’nün kapatılmasından geçiyor” dediler.

BAKALIM KAÇ FİRMA KATLOGDA YER ALACAK?

Önümüzdeki yıl yayınlanacak katalogda Erzurum’dan kaç firmanın girip-giremeyeceğinin anlaşılacağını belirten işadamları, “Bu şehrin her türlü sıkıntısına göğüs geren bizler, DMO’ya yem yapılmamalıyız. Kamu yönetimini bize, bu şehrin esnafına, işadamına sahip çıkmalarını istiyor ve bekliyoruz” diyerek beklentilerini dile getirdiler. erzhaber

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ