$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

ERZURUM’UN ÜNİVERSİTELERİ MASALLARDAKİ GİBİ; BİR VARMIŞ, BİR YOKMUŞ!

ERZURUM’UN ÜNİVERSİTELERİ MASALLARDAKİ GİBİ; BİR VARMIŞ, BİR YOKMUŞ!
  • 19.08.2019

ÜLKEMİZDEKİ üniversitelerde kayıt dönemi bugün (19 Ağustos) başladı. Kayıtlar 23 Ağustos tarihinde son bulacak.

Gözler, sınav kazanan öğrencilerin ne kadarının tercih ettikleri üniversitelere kayıt yaptırıp-yaptırmayacaklarına çevrildi.

Gerek gelişen teknolojiye paralel ortaya çıkan yeni iş alanları, gerek askerliğin paralı hale gelmesiyle 4 yıllık fakültelerin bir bölümünün cazibesini yitirmesi, gerekse iş bulma konusunda en cazip diplomaya ulaşma arayışı, öğrencilerin tercihlerini etkileyen faktörlerin başında geliyor.

MÜHENDİSLİKLER CAZİBESİNİ YİTİRİYOR

Bu açıdan bakıldığında, düne göre cazibesini önemli ölçüde yitiren fakültelerin önünde mühendislikler geliyor.

Örneğin, yaklaşık 10 yıl önce, hem kentin eğitim seviyesini yükseltsin, hem de ekonomiye ivme kazandırsın denilerek, büyük umutlarla “tarım arazileri” üzerine kurulan Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ), bu olumsuzluktan en çok etkilenen eğitim kurumlar arasında ön sırada geliyor.

Toplamda bu yıl (2019-2020 sezonu) topu topu 764 kontenjan ile çok az sayıda öğrenci alacağı ilan edilen ETÜ’yü tercih edenlerin oranı yüzde 76’larda kalmış durumda. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından 580 öğrencinin tercih ettiği ETÜ’ye kaç öğrencinin kayıt yaptıracağı merak edilen konuların başında geliyor. Bu sorunun cevabı, önümüzdeki hafta başında alınmış olacak.

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ’NDE DURUM NE

Toplamda 6 milyon 500 bin metrekarelik açık, bir milyon metrekare kapalı alanı ile ülkemizin önde gelen, bu eğitim yılında 63’üncü yaşının kutlayacak olan Atatürk Üniversitesi, tercih döneminde öne çıkan üniversitelerden oldu.

Altmış yılı aşkın tecrübesi ve birikimini ülke eğitimine seferber eden  Atatürk Üniversitesi’nin tercih aşamasında başarı oranı yüzde 94’ü buldu.

Örgün öğretimde toplamda 11 bin 816 kontenjana sahip Atatürk Üniversitesi’ni, 11 bin 143 öğrenci tercih etti. Atatürk Üniversitesi’nin iktisadi idari bilimler, fen, ziraat, mühendislik, edebiyat gibi fakültelerinin bazı bölümleri, öğrenciler tarafından tercih edilmedi.

Bir zamanlar Atatürk Üniversitesi’ne ait olan tarım arazileri üzerinde, her türlü uyarı ve eleştirilere aldırış edilmeden yaptırılan, büyük paraların harcandığı Erzurum Teknik Üniversitesi ile Atatürk Üniversitesi’nin geldikleri son nokta, çoğu insan tarafından tıpkı masallarda olduğu gibi, “biri varmış, biri yokmuş” şeklinde tanımlanıyor. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ