$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

ILICA SİL BAŞTAN!

ILICA SİL BAŞTAN!
  • 14.08.2019

ERZURUM‘un iki önemli sanayi tesisinden birisi; şeker fabrikasını bünyesinde barındıran, kaplıcaları ve bahçeleriyle bir zamanlar mesire yeri olarak ilgi gören Ilıca’da yaşanan inanılmaz değişim, çarşısındaki dükkanların yarısına yakınının yerle bir edilmesiyle birlikte doruk noktasına ulaştı. Ilıca’nın son halini görenler, “Burada neler oluyor?” diye sormaktan kendilerini alamıyorlar.

ACUN ILICALI KARŞI ÇIKMIŞTI

“Ilıca” ismiyle Erzurum’un ilçelerinden birisi olarak bilinen ve tanınan ilçenin adı, yeni yapılanmayla birlikte “Aziziye”ye dönüşmüş, bu değişim, başta “Ilıcalı” soyadını taşıyan ünlü televizyoncu Acun Ilıcalı ile çok sayıda vatandaşın tepki göstermesine neden olmuştu.

Yapılan itirazlar ve gösterilen tepkimer sonuç vermeyince, yılların Ilıca’sı, Aziziye İlçesi’ne dönüşmüş, bu arada da “kentsel dönüşüm” adı altında belediye yıkım çalışmaları başlatmıştı.

Yerel seçimlerin yaklaşması nedeniyle yavaşlayan dönüşüm çalışmalarına, Muhammet Cevdet Orhan’ın ikinci defa belediye başkanı seçilmesiyle birlikte hız verildi ve kamulaştırılan binaların önemli bölümü yıkıldı.

AÇIKLAMA İSTENİYOR

“Ilıca’nın önce adını, sonra da çehresini değiştirdiler” diyen vatandaşlar, uygulanacak projelerle ortaya nasıl bir ilçe görüntüsünün çıkacağını merak etmeye başladılar.

Eski binaların neredeyse tamamının yıkıldığı ve “köy” görüntüsü veren eski mahallelerin ortadan kaldırıldığı Ilıca’nın özellikle de çarşı bölümünde neler yapılacağını, hangi projelerin hayata geçirileceğini öğrenmek isteyen vatandaşlar, bu konuda Belediye Başkanı Muhammet Cevdet Orhan’ı açıklama yapmaya ve kamuoyunu bilgilendirmeye davet ettiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ