$ DOLAR → Alış: 7,94 / Satış: 7,97
€ EURO → Alış: 9,44 / Satış: 9,48

KIZLAR, BOŞ TABYALARI GÖRDÜ, ŞAŞIRDILAR!

KIZLAR, BOŞ TABYALARI GÖRDÜ, ŞAŞIRDILAR!
  • 27.11.2016

11-ykn

SON birkaç yıldır gerçekleşen halk yürüyüşü ile ülke gündemine gelen Erzurum Tabyaları, bundan dolayı hemen herkesin ilgi odağı oldu. Erzurum’a düzenlenen tur’lar ile tabyaların bulunduğu Topdağı’na çıkan ziyaretçiler, sosyal tesis anlamına bir şey görememenin hayalkırıklığını yaşıyor.

Ardahan Gençlik Merkezi’nin düzenlediği gezi çerçevesinde Erzurum’u gezmeye gelen çok sayıda genç kız, Aziziye ve Mecidiye Tabyaları’nı gezdi, Nenehatun’a mezarı başında fatiha okudu, “Acaba buralarda neden bir sosyal tesis yok? İnsan yemeye, içmeye ihtiyaç duyuyor ve hatta hediyelik eşya almayı düşünüyor. Ama çevre boş. Taştan başka buralarda bir şey gözükmüyor” demekten kendilerini alamadılar.

Uzunca bir süre önce Nenehatun adı altında milli park ilan edilen Aziziye ve Mecidiye Tabyaları’nın bulunduğu Topdağı’nda yol yapımı ve küçük çaplı çevre düzenlemesinin dışında bir hareketlilik olmaması, sadece gelen yerli-yabancı turistleri değil, yöre insanını da rahatsız ediyor.

Tabyalar’ın, turizme kazandırılmasını, Mecidiye Tabyası’nda müze açılmasını isteyen vatandaşlar, “Bunlar çok uzun zamandan beri konuşulan, yapılıyor, yapılacak denilen, ama şimdiye kadar yapılmayan projeler. Bir yere milli park demekle, o yer milli park olmuyor. Yetkilileri bu konuda göreve çağırıyor ve Topdağı’nı usulüne uygun şekilde şenlikli bir yere dönüştürmelerini istiyoruz” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ