$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

SİYASETİ MEDRESEDEN İÇERİ SOKMAYAN BİR ALİMİ KAYBETTİK

SİYASETİ MEDRESEDEN İÇERİ SOKMAYAN BİR ALİMİ KAYBETTİK
  • 01.02.2020

CAFERİYE Cami Medresesi’nde 50 yılı aşkın süre hafız yetiştiren, Kur’an dışında başka bir amacı ve gayreti olmayan, görev yaptığı süre içinde siyasete hep mesafeli duran, az konuşan, az gülen Mehmet Gürgür Hoca, 83 yaşında hayata veda etti.

Babası İbrahim Gürgür’ün yolundan yürüyen, onun gibi Lalapaşa Cami’nde uzun yıllar görev yapan, aynı zamanda Caferiye Camii’nde hafız yetiştirme işini devam ettiren Mehmet Gürgür, 50 yılı aşkın süreyle medrese hayatı yaşadı.

ÇOK SAYIDA HAFIZ YETİŞTİRDİ

Sayısını kimsenin bilmediği çoklukta, kendine özgü ekolü ile hafız yetiştiren Mehmet Gürgür, siyasete uzak durdu, siyasetçiye belki kapısını açtı, ama siyaseti asla medreseden ve camiden içeri sokmadı.

KÖŞESİNE ÇEKİLDİ

Erzurum’un yetiştirdiği, yetiştirebileceği ender alimlerden olan Mehmet Hoca, medrese hizmetini de noktaladıktan sonra köşesine çekildi.

HASTANEDE VEFAT ETTİ

Dizlerinden yana sıkıntı çeken, yürümekte zorlanan Mehmet Hoca’nın geçtiğimiz günlerde evde yürürken ayağının takıldığını, düşüpe kalça kemiğini kırdığını belirten yakınları, “Hocamızı hemen Araştırma Hastanesi’ne kaldırdık. Acilen ameliyata alındı. Ameliyatın iyi geçtiğini doktorları müjdelediler. Gelin görün ki, narkozun etkisi uzun sürdü. Doktorlar sağolsun hocamızı hiç yalnız bırakmadı. Sabaha doğru narkozun etkisi geçer gibi oldu. O sırada hocamız kasyan etti. Ne olduysa o kasyandan sonra oldu. Çok üzgünüz” dediler.

Ömrünün çok büyük bölümünü Kur’an hizmetine adayan hocaların hocası Mehmet Gürgür’ün cenazesi yarın (2 Subat) Lalapaşa Camii’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından, Asri Mezarlık’ta aile kabristanına defnedilecek. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ