$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,72 / Satış: 7,76

TABYALARA AKŞAM GİRİŞ NEDEN YASAK?

TABYALARA AKŞAM GİRİŞ NEDEN YASAK?
  • 01.03.2017

GEREK Türk ve gerekse Erzurum tarihi açısından büyük öneme sahip olan ve çoğu insanın uğrak yeri halini alan Topdağı’ndaki Aziziye ve Mecidiye Tabyaları’na, belli saatten sonra çıkmanın mümkün olmadığı belirtildi. “Nenehatun” adı altında Milli Park olarak ilan edilen bölgeye girişte yaptırılan demir kapının, “mesai saati”nin tamamlanmasıyla birlikte kapatılması, akşam saatlerinde Tabyalar’a çıkmayı düşleyen herkesin hevesini kursağında bırakıyor.

Tabyaların bulunduğu tepeye, mesai saatinden sonra çıkmak için harekete geçen çoğu insan, yeni yaptırılan demir kapının kapalı tutulmasından dolayı, ciddi hayal kırıklığı yaşıyor. Tabyalara çıkışın engellenmesine bir anlam veremediklerini belirten vatandaşlar, “Burası devlet dairesi mi ki, kapılar saat 17.00’den sonra kapatılıyor?” diye sordular. Gündüz saatlerinde işine, okuluna, işyerine giden insanların, ancak mesai saati bitiminde kendilerine zaman ayırabildiklerini belirten vatandaşlar, erzurumdanhaberler.com’dan yardım istedi ve şunları söylediler:

KAPI AÇIK TUTULSUN

“-Tarihimiz açısından bu mekanlar çok önemli. Eskiden Topdağı bütünüyle askeri bölgeydi, dolayısıyla buralara çıkmak ve tabyaları görmek çok da mümkün değildi. Sonraları düzenleme yapıldı ve herkes Aziziye’nin, Mecidiye’nin ne demek olduğunu görerek anladı. Derken devlet buralara el attı ve çalışma başlattı. Bu arada da Aziziye Tabyası milli park olarak ilan edildi. Şimdi o parka girmek belli saatten sonra mümkün değil. Gündüz saatlerinde herkes işinde, okulunda. Ancak bu tür gezi ve ziyaretlere mesai saati bitiminden sonra zaman ayrılabilir. Kimi zaman şehir dışından misafirlerimiz geliyor. O insanlarda da kapının kapalı tutulması ciddi üzüntüye sebep oluyor. Kapının sürekli açık tutulmasını istiyor, yetkilileri daha hassas olmaya çağırıyoruz.” erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ