$ DOLAR → Alış: 8,65 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

BESİCİLER, SÜRGÜN EDİLİYOR OLMANIN ÖFKESİ İÇİNDELER

BESİCİLER, SÜRGÜN EDİLİYOR OLMANIN ÖFKESİ İÇİNDELER
  • 15.06.2017
ET ve Süt Kurumu’nun (ESK) hemen yanındaki alanda bulunan ve yaklaşık 16 yıldan beri faal olan Canlı Hayvan Pazarı’nın kapatılarak, yetiştiricilerin şehrin 33 kilometre dışında yaptırılan yeni hayvan pazarına yönlendirilmesi, besicileri isyan ettirdi. Alınan kararı “zulüm” olarak nitelendiren Erzurum Hancı, Besici ve Sütçüler Esnaf Odası Başkanı Sabahattin Bingöl, “33 kilometre ötede hayvan pazarı mı olur? Biz, 7 kilometre ötedeki Laz Komu’nu hayvan pazarı olarak kullanmak istiyoruz” dedi.

Önceki yıllarda Karayolları mevkiindeki “mal meydanı” olarak adlandırılan bölgede ticari faaliyetlerini sürdürürken, 16 yıl önce Kombina Caddesi’nde bulunan Canlı Hayvan Pazarı’na yönlendirilen yetiştiricilerin kullandığı bu pazar da kapatıldı. Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından merkez Aziziye İlçesi’ne bağlı Kayapa Mahallesi’nde yeni hayvan pazarı yapıldığı için hayvan pazarının kapatıldığını belirten besiciler, bu uygulamanın kendilerine büyük darbe vuracağını söyledi ve alınan karara tepki gösterdi.

SÜREKLİ SÜRGÜN EDİLİYORUZ

Topladıkları yüzlerce imzayı Cumhurbaşkanı ve Başbakana göndereceklerini belirten besiciler, Kurban Bayramı öncesi böyle bir uygulamaya geçilmesini protesto etti. 16 yıl önce de alınan bir kararla sürgüne tabi tutulduklarını belirten Hancı, Besici ve Sütçüler Esnaf Odası Başkanı Sabahattin Bingöl, yapılanları bir zulüm olarak nitelendirdi. Bingöl, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2001 yılında biz besicileri apar, topar buraya getirdiler. Bu 16 yıl içinde canlı hayvan pazarı ruhsatını alabilmek için defalarca ilgili kurumlara müracaat ettik. Kimse yardım etmedi. Şimdi devlet büyüklerimiz kalkıp bize, ‘Her gün kent merkezine 33 kilometre uzaklıktaki, Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından açılan Hayvan Pazarı’na gideceksiniz’ diyor. Buna can mı dayanır, para mı? Günde 2 hayvanı götürmek istesek en az 120 lira ayda 3 bin 600 lira ulaşım masrafı. Sadece kendimiz gitsek günde 20 liradan ayda 600 lira eder. Kimse bu kadar para kazanmıyor ki. Biz besiciler kent merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Laz Komu Mevkii’ndeki yeri hayvan pazarı olarak kullanlanmak istiyoruz.”

TESİSLERİN KAPILARINA KİLİT ASILDI

Yanlış politikalar sonucu hayvancılığa bölgede büyük bir darbe vurulduğunu öne süren Bingöl, şöyle devam etti:

“Bir zamanlar et ambarı olan Erzurum’a artık ithal et geliyor. 1980-90 yılları arası Erzurum’un dört tarafı ve dağları büyükbaş hayvanlarla doluydu. Hayvan sesleri, çobanların geceleri yaktıkları fenerler büyük bir zevk verirdi. Hepsi yok oldu. Bir zamanlar önünde yerli ırkın uzun kuyruklar oluşturduğu Et ve Süt Kombinası şimdi TIR’larla ithal hayvan getiriyor. Modern besi ve kesim tesisleri vardı. Hepsinin kapısına kilit vuruldu. Yüreğimiz kan ağlıyor. Bu kötü gidişe ‘dur’ demek için mutlaka hayvancılık organize sanayisinin kurulması lazım. Ortadoğu ülkelerinin büyük bölümünün et ihtiyacını Erzurum’dan karşılıyorduk. Şimdi adını bile duymadığımız ülkelerden hayvan ithal ediyoruz. Yazık, günah. Besiciliğe sahip çıkılırsa Doğu’da işsizlik sonucu çözülür.”
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ