$ DOLAR → Alış: 8,65 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

“ATLANILAMAZ” DEDİLER, O DA GİTTİ GALATA KULESİ’NDEN ATLADI

“ATLANILAMAZ” DEDİLER, O DA GİTTİ GALATA KULESİ’NDEN ATLADI
  • 14.11.2017

TAM 385 yıl önce, Hazerfen Çelebi’nin atladığı Galata Kulesi’nden, bu defa Erzurumlu Cengiz Koçak atladı. Herkesin şaşkın bakışları arasında Kule’nin burçlarından kendisini aşağı bırakan Çılgın Erzurumlu, paraşütünü açtı ve yara bere almadan yere inmeyi başardı.

Orijinal adı “BASE Jupping” olan, bizim anlayabileceğimiz şekliyle de gökdelen, köprü, kule, vadi gibi yüksek yerlerden serbest atlayış yapmaya dayanan bir spor dalının dünyadaki “en tanınmış” 10 isminden birisi olan Erzurumlu Cengiz Koçak, geçtiğimiz aylarda atlama kulelerinden uçmak istediğini açıklamış, ancak Gençlik Spor İl Müdürlüğü, “O yükseklikten (46 metre) paraşüt açılmaz” diyerek, bu talebi duymazlıktan gelmişti.

ERZURUM FIRSAT TEPTİ

Erzurum’un ve atlama kulelerinin adını tüm dünyaya duyuracak olan böylesi bir fırsat Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından tepilirken, Cengiz Koçak bu kez Hazerfen Çelebi’liğe soyundu.

Dönemin Padişahı 4. Murat tarafından, Galata Kulesi’nden atladığı için, “Bu adem pek havf edilecek bir ademdir, her ne murad ederse elinden gelür, böyle kimselerin bakaası caiz değil” denilerek, cesareti ve zekasının ödülü olarak Cezayir’e sürgün edilen Hazerfen’in yaşadıklarının bir benzerini de Cengiz Koçak, 385 yıl sonra yaşadı.

HERKESİ UTANDIRDI

Atlama kulelerinden uçmasına, “Kulelerin yüksekliği 46 metre. O yükseklikten atlarken, paraşüt açılmaz” denilerek izin verilmeyen Cengiz Koçak, bu kez 33 metre yüksekliğindeki Galata Kulesi’nden atladı.

Geçtiğimiz günlerde, herkesin şaşkın bakışları arasında Galata Kulesi’nin burçlarından kendisini aşağı bırakan ve paraşütünü açarak yere sağlam biçimde inen Cengiz Koçak, bir anda gündeme oturdu.

Dünyanın zirvelerinden, en yüksek dağlarından uçan ve bu konuda ciddi bir tecrübenin sahibi olan Cengiz Koçak’a Erzurum’dan, atlama kulelerinden atlamasına izin vermeyenlerin, şimdi ne diyecekleri merak konusu oldu. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ