$ DOLAR → Alış: 13,49 / Satış: 13,54
€ EURO → Alış: 15,23 / Satış: 15,29

CİLLENMİŞ PATATESTE BÜYÜK TEHLİKE

CİLLENMİŞ PATATESTE BÜYÜK TEHLİKE
  • 28.04.2017

ERZURUM insanın “en çok” tükettiği sebzelerin başında gelen, çoğu nüfusu kalabalık ailenin, kış öncesi çuvallar dolusu depo ettiği patatesin, ciddi tehlikeleri de beraberinde getirdiği belirtiliyor. Uzun süre bekletilen, bahar aylarına doğru da giderek “filizlenen (yerel ifadeyle cillenen)” patatesin gıda zehirlenmelerine neden olduğunu belirten bilim insanları, “Eğer halüsinasyon (olmayan duyguya inanma hali) görüyorsanız, bilin ki sebebi yediğiniz patatestir” diyorlar.

Patatesin “zehir içerme potansiyeline sahip” sebzelerden birisi olduğunu belirten bilim insanları, “aman dikkat” uyarısı yapıyorlar. Uzun süre bekletilen, dolayısıyla filizlenmeye başlayan patateste kimyasal tepkimeler meydana geldiğine dikkati çeken bilim insanları, “Patates, filizlenme aşamasında klorofil salgılar. Bu esnana solanin denilen bir madde ortaya çıkar. Fazla solanin içeren patates fazla tüketildiğinde, ishal, kusma ve benzeri şikayetler yaşanır, gıda zehirlenmesi meydana gelir. Solanin aynı zamanda hücrelerdeki iyon kanallarının normal işleyişini sekteye uğratır. Dolayısıyla insan halüsinasyon görmeye başlar. Dolayısıyla filizlenmiş patatesten uzak durmak gerekir” uyarısı yapıyorlar.

Kış öncesi stoklanan ve bugünlerde çoğu evin kilerinde veya balkonundaki çuvallarda filizlenmiş (cillenmiş) halde bulunan ve her şeye rağmen tüketilmeye devam edilen patates ile ilgili herhangi bir tehlikenin olup-olmadığına dair çalışmaların Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde yapılıp-yapılmadığı merak konusu oldu. Bu konuda Ziraat Fakültesi yönetimine çağrıda bulunan vatandaşlar, “İddia edildiği gibi gerçekten cillenmiş patates tüketmek tehlikeli ise, bunun nedenlerini bilmek isteriz” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ