$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

ERZURUM’UN MEYDANLARI ZEYBEKLER’İ BEKLİYOR

ERZURUM’UN MEYDANLARI ZEYBEKLER’İ BEKLİYOR
  • 31.05.2019

ATATÜRK Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nun mezuniyet töreninde gösteri yapan Zeybekler, hem nefes kesti, hem de “Erzurum’un böyle ekipleri de mi varmış” dedirtti, vatandaşı şaşkınlığa sürüklediler.

Toplamda 4 bini aşkın öğrencisi, 21 bölümü ve 44 programı ile Atatürk Üniversitesi’nin önde gelen okulları arasında yer alan Erzurum MYO’da geçtiğimiz perşembe günü mezuniyet sevinci yaşandı.

At üstünde belge dağıtımı ile ilgi toplayan törende, en çok da Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Zeybek ekibinin gösterileri beğenildi ve alkış aldı.

Normal bir halk oyunları ekibinin ötesinde gösteri yapan, açık havada, çimler üzerinde, hareket imkanını engelleyen bir ortamda oynamalarına rağmen, gösterileri ile beğeni toplayan gençlerin, zaman zaman “parkı bol” olan kentin değişik yerlerinde gösteri yaparak, halka heyecan aşlamaları istendi.

Erzurum’da “halk oyunu” dendiğinde çoğu insanın aklına hemen Dadaş ve Bar geldiğini belirten izleyiciler, “Oysa Erzurum’da çeşitli yörelere özgü oyunları oynayan ekipler de varmış. Bu gerçeğin farkına, mezuniyet töreninde vardık. Bu ekipler, örneğin Havuzbaşı’nda, Yakutiye Kent Meydanı’nda gösteri yapamazlar mı? Sadece halk oyunları değil, askeri bandonun ya da Büyükşehir Mehteran Ekibi’nin de gösteri yapmasını, günlük monoton hayatı renklendirmesini istiyor ve bekliyoruz” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ