$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

HACI CUMA’YA KAZMA VURULDU

HACI CUMA’YA KAZMA VURULDU
  • 14.06.2021

YAKUTİYE Belediyesi’nin önceki Başkanı Ali Korkut’un başlattığı kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde; sahiplerinin önemli bölümünün rızası olmadan yıkılan evlerin yerinde ortaya çıkan binlerce metrekare arsa üzerinde uygulanması düşünülen, ancak projelerin ilgi görmemesi üzerine yeni yönetim tarafından TOKİ’ye devredilen Hacı Cuma sırtlarında, konut yapımına başlanıldı.

Erzurum insanının yaşam biçimine uygun yapısı ve kültürünün izlerini taşıyan, kimi orta, kimi dar gelirli insanların kimseye minnet etmeden huzur içinde yaşadığı Hacı Cuma, Gadana, Veyisefendi gibi mahallelerde Yakutiye Belediyesi tarafından, Başkan Ali Korkut döneminde kentsel dönüşüm projesi başlatıldı.

BİNLERCE METREKARE ARSA

Çoğu insanın rıza göstermediği, cebren uygulanan ve giderek sosyal yıkıma dönen, çok sayıda ailenin yersiz yurtsuz kalmasına da neden olan, toprağına gözyaşlarının karıştığı uygulama ile birlikte ortaya çıkan binlerce metrekare büyüklükteki devasa alan üzerinde bir proje hazırlatan Yakutiye Belediyesi, umduğunu bulamadı.

BAKANLIK İLE TAKAS EDİLDİ

İki kez Ali Korkut döneminde, bir defa da Mahmut Uçar’ın seçilmesi sonrasında ihaleye çıkartılan projeye kimse talip olmayınca, yeni yönetim TOKİ ile temasa geçti ve anlaşma yaptı. Anlaşmayla birlikte Erzurum’un farklı alanlarında, müteahhit firmaların çok daha fazla ilgisini çekecek arsalar karşılığında Hacı Cuma konut alanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredildi.

165 MİLYON LİRAYA İHALE EDİLDİ

Bakanlık tarafından devralınan alanda TOKİ tarafından bir proje hazırlandı ve ihale yapıldı. İhaleyi yaklaşık 165 milyon lira bedelle alan Ali Acar İnşaat, toplamda 386 konut, 73 de işyeri ve sosyal donatılar alanı yapmak üzere çalışmalara başladı.

Projenin tanıtım tabelasında yer alan fotoğrafa bakıldığında, Hacı Cuma Mahallesi’nde her biri 4 kattan oluşan çok sayıda binanın yer alacağı, sosyal donatıları ile yeni bir yaşam alanının ortaya çıkacağı görülüyor. erzhaber

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ