$ DOLAR → Alış: 9,19 / Satış: 9,23
€ EURO → Alış: 10,67 / Satış: 10,71

KAPILARI GÖRENLER ŞAŞIRIYOR

KAPILARI GÖRENLER ŞAŞIRIYOR
  • 22.10.2017

OSMANLI – Rus savaşlarına sahne olan ve hem manevi yönü ve hem de tarihi özellikleri bakımından “Ülkenin Doğu’daki Gelibolu’su” olarak tanımlanan Topdağı’na yapılan yeni şehitlikler ve kemerli kapılar, görenleri fazlasıyla şaşırtıyor.

Kent merkezinin çok yakınında bulunan ve üzerinde barındırdığı Aziziye ve Mecidiye Tabyaları ile bilinen Topdağı’nda, Milli Parklar tarafından başlatılan düzenleme çalışmaları çerçevesinde yeni mezarlık yerleri oluşturuldu.

Birisi Topdağı’nın Doğu’ya, bir diğeri de Batı’ya bakan yüzünde oluşturulan şehit mezarları ve o mezarlıkların önüne dikilen kemerli kapılar, çoğu insanı fazlasıyla şaşırtıyor.

Önümüzdeki ayın 11’inde gerçekleşecek Tabyalar Yürüyüşü’ne yetişip-yetişmeyeceği merak konusu olan çalışmalarla ilgili olarak Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kurulu’ndan izin alınıp-alınmadığı da ayrı bir merak konusu oldu.

Topdağı’nda, biri birinin simetrisi gibi yaptırılan kaidelerin, geçtiğimiz yıllarda Araştırmacı-Eğitimci Abdurrahman Zeynal tarafından tespit edilerek komuoyuna dyurulan şehit mezarlarının üzerine yapılması eleştiri konusu oldu. Mezarların orijinal haliyle düzenlenmesinin çok daha doğru olacağını belirten uzmanlar, “Mevcut yapılanma, sanki orada mezar yokmuş da, sembolik olarak bişeyler yapılmış izlenimi veriyor. Oysa orada gerçekten şehit mezarları vardı ve sayıca çok da fazlaydı” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ