$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

LOR DOLMASINA “MADE IN BAYBURT” TESCİLİ

LOR DOLMASINA “MADE IN BAYBURT” TESCİLİ
  • 26.12.2017

ERZURUM‘un şehir merkezinden ilçesine ve köylerine varıncaya kadar her mutfağında pişen ve sevilerek, beğenilerek yenilen lor dolması, Bayburtlu Kadınlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin girişimiyle “Made in Bayburt” olarak tescillendi.

Erzurum, mutfağının önemli yemek çeşitlerinden birisi olan lor dolmasını Bayburt’a kaptırdı.

Bayburtlu Kadınlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından yapılan coğrafi işaret tescil belgesi başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından geçtiğimiz günlerde onaylandı.

Orijinali Erzurum’un dağlarında yetişen evelik yaprağı ile yapılan, ancak çoğu yörede evelik bulunmadığından asma yaprağına da sarılarak pişirilen lor dolmasını komşusuna kaptıran Erzurum’un, değerlerine sahip çıkamaması eleştiri konusu olmaya devam ediyor.

Yemek kültürü açısından çok zengin bir mutfağa sahip olan Erzurum’un belini “sahipsizliğin” kırdığını belirten vatandaşlar, “Bizim olan her şey, türkülerimiz, yemeklerimiz, yerel giysilerimiz, ehramımız, yağımız, peynirimiz birer birer elimizden gidiyor. Biz aynen Türkiye gibi olduk. Artık bu şehre de her şey dışarıdan geliyor. Yakında birileri gelir de ‘Buralar bizim. Siz bu güzel şehrin kıymetini bilemediniz, haydi size güle güle’ der de kapıyı gösterirse, şaşırmamak gerekir” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ