$ DOLAR → Alış: 18,44 / Satış: 18,51
€ EURO → Alış: 17,76 / Satış: 17,83

LÜTFEN GEREKEN ÖZENİ GÖSTERİN

LÜTFEN GEREKEN ÖZENİ GÖSTERİN
  • 27.06.2021

ERZURUM‘un manevi havası yoğun köşelerinden olan, toplamda 150 kadar şehidi bağrında saklayan Karskapı Şehitliği’nde, her bir mezarın başına dikilen, ancak temizliği ile ilgilenilmeyen bayraklar, kirli ve soluk halleriyle iç burkuyor.

Şehrin çevresini kuşatan surların ayakta olduğu yıllarda, döneminin kudretli paşası Kazım Karabekir’in talimatıyla Karskapı’da bulunan Gümüşlü Kümbet’in çevresinde kurulan mezarlıkta yatan şehit sayısı 1914 yılından bu yana 150’yi buldu.

İNSANLARI ÜZEN GÖRÜNTÜLER

Geçtiğimiz yıllara kadar 9’uncu Kolordu Komutanlığı’nın sorumluluğunda olan, bakım ve temizlik işlerini askerlerin yaptığı Karskapı Şehitliği’nin sorumluluğu, sonraki dönemde Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Askerlerin sorumluluğunda olduğu yıllarda temizliği ve bakımı ile yakından ilgilenilen şehitlikte şimdilerde göze çarpan aksaklık ve düzensizlikler, bayrakların kirli ve soluk hali görenlerin içini fazlasıyla burkuyor.

Şehitlik ve çevresinin bakımının periyodik aralıklarla yapılmasını, kuş pislikleriyle kirlenen ya da gün ışığından rengi solan ve yıpranan bayrakların yenileri ile sık sık değiştirilmesini isteyen vatandaşlar, anıtın bakımını yaptıracağı sözü veren Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Öner Çomaklı’ya da verdiği sözü hatırlatmaktan geri durmadılar. erzhaber

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ