$ DOLAR → Alış: 8,65 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

SUÇLU AYAĞA KALK!

SUÇLU AYAĞA KALK!
  • 16.07.2019

ERZURUM‘da, Erzincankapı Çarşısı’nda, “Kapalı Spor Salonu” olarak bilinen eski tesisin yerinde yapılan otoparkın hemen karşısında bulunan ve halk arasında “Fizo Baba Evi” olarak adlandırılan 111 yıllık tarihi taş binanın damı çöktü.

Kayıtlarda “Hacı Bekir Ağa Konağı” olarak geçen ve 1908 yılında yaptırıldığı belirtilen “özel mülkiyet” taşları özel işlemeli bina, bakımsızlıktan harabeye döndü.

Geçtiğimiz akşam yağan şiddetli yağmur sonrasında konağın damının çöktüğünü belirten yöre sakinleri, Erzurum açısından bir kültür mirası olarak gördükleri binaya sahip çıkmayan mülk sahiplerine sitem ettiler.

Hacı Bekir Ağa’nın, Erzurum Lisesi’nde öğretmenlik yapan ve “Fizo Baba” lakabıyla tanınan oğlu Hüseyin Karagöl’den dolayı binanın “Fizo Baba Evi” olarak anıldığını belirten vatandaşlar, uzun zamandan beri boş olarak bekletilen binaya sahip çıkılması gerektiğini kaydettiler.

Binanın çöken damından içeri toz, toprak ve yağmur suyu dolduğuna dikkati çeken vatandaşlar, “Böyle giderse bir tarih umursamazlıktan, ilgisizlikten yok olacak. Hakkında fantastik hikayelerini dinlediğimiz, ‘İşlenen her kusursuz taşı için İstanbul’dan getirtilen ustalarına bir altın verilmiş’ diye duyduğumuz binaya sahip çıkmayan mirasçılarını şiddetle kınıyoruz. Varsa kanunda yeri, kendilerine en ağır cezanın verilmesini istiyoruz” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ