$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

TARİHİ MEKANLARA KONUT YAPILMASIN!

TARİHİ MEKANLARA KONUT YAPILMASIN!
  • 10.11.2016

07-cktlr

NE GAVURBOĞAN KALDI, NE ARAPLARDÜZÜ!

KÜLTÜR ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz’ın, “Bakanlığımız bizden yer bulmamızı istedi. Şayet istedikleri arsayı temin edebilirsek, belediyeler bu konuda bize yardımcı olursa, Erzurum’un yıllardan beri özlemini duyduğu kültür merkezi ve bir milyon kitap kapasiteli devasa bir kütüphaneyi memleketimize kazandırabiliriz” açıklamasıyla birlikte, gözler özellikle Gavurboğan ve Araplardüzü olarak bilinen, kentsel dönüşüm projelerinin uygulandığı tarihi mekanlara çevrildi.

BETON BİNA İSTEMİYORUZ

Kültür merkezi ve kütüphane projeleri için Üç Kümbetler ve çevresini çok ideal bulduklarını belirten vatandaşlar, tarihi özelliği bulunan bölgenin, bu tür projeler için değerlendirilmesi gerektiğini savunuyorlar. İsmi Rabiaana olarak değiştirilen Kırmacı ve Sultanmelik Mahalleleri’nde, her biri 10’ar, 15’er kat beton yığınlarının giderek yükseldiğine dikkati çeken vatandaşlar, “Çeşitli savaşlara, göğüs göğüse kanlı çarpışmalara sahne olmuş, sonuçta adı ‘Gavurboğan’ olarak hafızalara kazınmış o mahalleler, o tarihi yerler tamamen beton yığınları ile doldu. Topraktabya gibi bir tarihi mekanı bile yerle bir etti, yerine bina kondurdular. Bu konuda adımlar atan ve hatta müteahhit firmaları teşvik eden belediye başkanlarını, meclis üyelerini şiddetle eleştiriyor ve kınıyoruz” diyen vatandaşlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın altın tepsi içinde sunduğu bu fırsatın kaçırtılmaması gerektiğini söylediler.

MECLİS ÜYELERİ GÖREVE!

Üç Kümbetler ve çevresindeki tarihi dokunun ne pahasına olursa olsun korunması ve kollanması gerektiğini belirten vatandaşlar, bu konuda belediye meclislerinin üyelerini göreve davet etti, belediye başkanlarına anlamsız adım atmamaları için fırsat vermemelerini istediler. Erzurum’un geleceğini ilgilendiren bütün işlerin belediye meclislerinde ele alındığını ve oylandığını bildiklerini belirten vatandaşlar, “Erzurum giderek çıkmaza itilen bir şehir halini almış durumda. İnsanlar bu şehirde yaşamak istemiyor. Göç, kendileri de biliyor ki, Erzurum’un sonunu hazırlıyor. Bu şehri yeniden yaşanılabilir hale getirmek gerekiyor. Bu da, ancak kültür yatırımları ile olabilir. Erzurum sonuçta bir kültür şehri. Burayı özüne uygun halde donatmak gerekiyor. Belediye başkanlarımızı ve meclis üyelerini çok daha insani ve vicdani düşünmeye çağırıyoruz” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ