$ DOLAR → Alış: 17,93 / Satış: 18,00
€ EURO → Alış: 18,24 / Satış: 18,31

KÜTÜPHANEDEN ÇOK ÖTE BİR YER

YAKLAŞIK DÖRT YIL ÖNCE TEMELİ ATILAN, İKİ YIL ÖNCE DE HİZMET VERMEYE BAŞLAYAN ERZURUM İSMAİL SAİB SENCER İL HALK KÜTÜPHANESİ, PANDEMİ ZORLUKLARINA RAĞMEN DÜNYA KÜTÜPHANELERİ ARASINDA YER ALARAK HAKLI BİR GURURUN SAHİBİ OLDU.

KÜTÜPHANEDEN ÇOK ÖTE BİR YER
  • 20.06.2022

“BİZ en büyüğüz” dediğinde kimseye çok da inandırıcı gelmeyen, çoğu insana “hadi canım sen de” dedirten Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz’ın söylediklerini Amerikan Kütüphane Birliği (ALA) Uluslararası İlişkiler Yuvarlak Masası (IRRT) Uluslararası Bağlantılar Komitesi (ICC) de onayladı ve Erzurum İsmail Saib Sencer İl Halk Kütüphanesi’ni, “Dünya Kütüphanelerinden En İyi Uygulama Örnekleri Fotoğraf Galerisi”ne dahil etti.

TESCİL EDİLDİ

Yapımına yaklaşık 4 yıl önce başlanan ve 2020 yılının şubat ayında tamamlanarak hizmet vermeye başlayan İsmail Saib Sencer Kütüphanesi’nin değeri, kütüphanecilik alanında faaliyet gösteren dünyanın en önemli meslek örgütlerinden olan Amerikan Kütüphane Birliği (ALA) Uluslararası İlişkiler Yuvarlak Masası (IRRT) Uluslararası Bağlantılar Komitesi (ICC) tarafından da tescil edildi.

KAPILAR ERZHABER’E AÇILDI

Erzurum kültürüne yönelik hizmetleri ile dikkat çeken, projeler hazırlayan, kültür varlıklarının eksik ve sıkıntılarını en aza indirme adına kişisel gayret gösteren Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz, İsmail Saib Sencer İl Halk Kütüphanesi’nin kapılarını erzurumdanhaberler’e açtı.

Aynı anda 2 bin kişinin hizmet alabileceği, havalimanı yolu üzerinde yer alan 4 katlı kütüphaneyi, ağır pandemi koşullarına rağmen zirveye taşımayı başaran Cemal Almaz, bu başarının uluslararası alanda da tescillenmiş olmasının kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

“Türkiye’nin en büyük İl Halk Kütüphanesi” ifadesinin kimi insan tarafından “abartılı” bulunduğunu belirten Cemal Almaz, İsmail Saib Sencer’de hali hazırda “bir milyon materyal” bulunduğuna dikkat çekti.

GURURLANDIRAN MESAJ

Bir süre önce Kütüphaneler Genel Müdürlüğü tarafından kendilerine gönderilen mesajda, İsmail Saib Sencer’in, kütüphanecilik alanında faaliyet gösteren dünyanın en önemli meslek örgütlerinden birisi olan Amerikan Kütüphane Birliği (ALA) Uluslararası İlişkiler Yuvarlak Masası (IRRT) Uluslararası Bağlantılar Komitesi (ICC) tarafından Dünya Kütüphanelerinden En İyi Uygulama Örnekleri Fotoğraf Galerisi’ne (Best Practices from World Libraries Photo Gallery) dahil edildiğini öğrendiklerini ve mutlu olduklarını belirten Cemal Almaz, aynı galeride; Amasya, Kahramanmaraş, Karabük ve Kırklareli Lüleburgaz il halk kütüphanelerinin de yer aldığını belirtti.

HER ŞEY DÜŞÜNÜLMÜŞ

Geçtiğimiz ay, üniversite sınavları öncesinde kütüphaneyi 15 günde 43 bin kişinin ziyaret ettiğini, önümüzdeki aylarda bu sayının daha da artacağına inandığını söyleyen Müdür Almaz, içinde hem küçük çocuklara yönelik alanlarının ve hem de büyüklere yönelik…

Zaman geçirebilecekleri bölümlerin bulunduğu İsmail Saib Sencer’e sadece öğrencileri değil tüm anne-babaları da davet etti. erzhaber

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Ilhan dedi ki:

    Tebrik ederim,
    Bir Erzurumlu olarak gurur duydum başta sayın Müdürümüz Cemal ALMAZ bey olmak üzere emeĝin geçenlere minnetarız.

YORUM YAZ