Dolar 23,5384
Euro 25,3992
Altın 1.486,44
BİST 5.554,00
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Erzurum 20°C
Az Bulutlu
Erzurum
20°C
Az Bulutlu
Cum 20°C
Cts 21°C
Paz 22°C
Pts 23°C

DEVA’DAN ÖZGÜR ÜLKE VAADİ

DEVA’DAN ÖZGÜR ÜLKE VAADİ
5 Ekim 2021 18:25 | Son Güncellenme: 5 Ekim 2021 18:31

DEVA Partisi İl Başkanı Vahit Bingöl, Genel Başkanı Ali Babacan gibi konuştu: “Mücadelemiz sistemle. İktidara geldiğimizde ilk işimiz güçlendirilmiş parlamenter sistemi hayata geçirmek olacaktır!”

DEVA Partisi’nin amacının özgürlükçü, katılımcı ve çoğulcu bir demokrasiyi Türkiye’de hayata geçirmek olduğunu belirten İl Başkanı Vahit Bingöl, bu inanç ve kararlılıkla ülkenin dört bir yanında teşkilatlandıklarını hatırlattı, “Genel Başkanımız sayın Ali Babacan’ın önderliğinde vatandaşlarımızın her türlü derdine DEVA olmak amacıyla yola çıktık. Çıktığımız yolda kararlılıkla hedefe yürüyoruz” dedi.

HALKIN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Halkın sorunların çözümü için söz verdiklerini, verdikleri sözleri de yerine getirmenin yolunun güçlü, çoğulcu ve katılımcı demokratik sistemden geçtiğine işaret eden Başkan Bingöl, böyle bir sistem oluşturmanın gayreti içinde olduklarını bildirdi. “İktidara geldiğimizde ilk işimiz güçlendirilmiş parlamenter sistemi hayata geçirmek olacak” diyen Bingöl, değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

SİSTEMDEN KAYNAKLANAN BİR KRİZ YAŞANIYOR

“- Yaklaşık üç yıl kadar önce, 2018 yılından itibaren demokrasimiz Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin etkisi altına girdi. Demokratik değerlerimizi birer birer ortadan kaldıran, demokrasimizi gerileten bu sistemin oluşturduğu krizin sonuçlarını her alanda yaşıyor. yaşamaya da devam ediyoruz.

Türkiye’nin ‘gerileme dönemi’ diye tanımladığımız bu sistem krizini aşmak amacıyla yasama, yürütme ve yargıyı ayrı ayrı güçlendirmek gerektiğine inanıyoruz. Sistemi; özgürlükçü, katılımcı ve çoğulcu bir demokrasi anlayışıyla yenilemek gerektiğini düşünüyoruz.

AMACIMIZ GEÇMİŞE DÖNMEK DEĞİL!

Amacımız geçmişte uygulanan tekçi, merkeziyetçi, çoğunlukçu ve vesayetçi sisteme geri dönmek değildir. Vatandaşlarımızın yönetimde etkin ve güçlü olduğu yeni bir sistemi hedefliyor, halkımızı da ülkemizi bütün kurum ve kurallarıyla yaşatan, kuvvetler ayrılığını önde tutan, denge ve denetleme mekanizmalarını etkinleştiren yepyeni bir yönetim sistemine geçme adına desteğe, bizlere omuz vermeye davet ediyorum.

Genel Başkanımız sayın Ali Babacan’ın ifadesiyle, DEVA iktidarında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin(TBMM) temsil gücünü artıracak, kanun koyma ve denetleme işlevlerinin gereği gibi yerine getirilmesini temin edecek ve üst kurullar ile yüksek yargı organlarının oluşumunda Meclis’i etkili kılacağız.

SEMBOLİK BİR CUMHURBAŞKANI OLACAK

Yürütme organını güçlendirmek için; Cumhurbaşkanı’nı tarafsız ve sembolik yetkileri olan bir makam olarak düzenleyecek, yürütmeye ilişkin icrai yetkilerin bakanlar kurulunda olduğu, istikrarlı ve hukukla bağlı bir hükümet yapısı sağlayacağız.

Kamu yönetimini güçlendirmek için; merkezi otoritenin yetkilerini sınırlayarak yerel yönetimleri güçlendirecek, düzenleyici ve denetleyici kurumların bağımsızlığını ve etkinliğini artıracak, devletin her kademesinde hesap verebilirliği, şeffaflığı ve liyakati esas alacağız.

ÖZGÜRLÜKLERİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALKACAK

Özgürlükçü, katılımcı ve çoğulcu bir demokratik düzenin sağlanabilmesi için başta düşünce, ifade, basın, toplantı, gösteri ve örgütlenme özgürlüğü olmak üzere tüm temel hak ve özgürlüklerin önündeki yasal ve yapısal engellerin kaldırılması yaşamsal önemdedir.

Ötekileştirme hissi doğuran tüm uygulamaları ortadan kaldıracağız. Toplumdaki tüm farklılıkları kucaklayan bir vatandaşlık anlayışı geliştireceğiz.

Hedefimiz basın özgürlüğünün önündeki bütün engelleri kaldırmak ve özgür bir sosyal medya ortamı sağlamak. Medyanın tekelleşmesine engel olacağız.

Sivil toplumun gücünü, verimliliğini artıracak ve önündeki engelleri kaldıracağız. STK’ların kanun yapım sürecinde etkili olarak yer almasını sağlayacağız.

Meclisin kanun yapma işlevini güçlendireceğiz. Torba kanun yöntemini kaldıracağız. Müzakereyi esas alan bir kanun yapım süreci olacak.

Cumhurbaşkanının kanunları veto yetkisine son vereceğiz, yetkilerini sınırlandırılacak.

SEÇİM BARAJI DÜŞÜRÜLECEK

Seçim barajını, temsilde adalet ilkesine uygun şekilde düşüreceğiz. Seçilen cumhurbaşkanının partisiyle ilişkisi kesilecek. Cumhurbaşkanı, yalnızca bir dönem 7 yıllığına seçilecek. Hükümetin kurulmasını kolaylaştırıp düşürülmesini zorlaştıracağız.

OHAL Kararnamelerini yargı denetimine açacağız. Anayasa Mahkemesi tarafından temel haklar bakımından re’sen incelenmesi sağlanacak. OHAL ilan etme yetkisi sadece Bakanlar Kurulunda olacak.

LİYAKAT ESAS ALINACAK

Mülakatı değil liyakatı esas alacağız. Yolsuzluklarla etkili mücadele edeceğiz. Kamu İhale Kanunu’nu tümüyle yenilenecek. Yerel yönetimleri idari ve mali açıdan güçlendireceğiz.

Kayyım uygulamasına son vereceğiz. Hakim ve savcılara yönelik iki kurul oluşturulacak. Kurul üye seçiminde Meclisin etkisi artırılacak. Kurul kararları yargı denetimine açılacak.

Hukuk devletinin gereklerine uygun bağımsız ve tarafsız bir yargı oluşturulacak. Cumhuriyet Başsavcılıklarına bağlı Adli Kolluk Teşkilatı kuracağız. Anayasa Mahkemesi üyelerinin en az yarısının TBMM tarafından nitelikli çoğunlukla seçilmesini sağlayacağız. Üye seçiminde cinsiyet kotasına yer vereceğiz.

Sayıştay denetiminin kapsamını tüm kamu kurum ve kuruluşlarını içerecek şekilde genişleteceğiz. Savunma mesleğine yargının bir unsuru olarak anayasal statü kazandıracağız. Çoklu baro modeline son vererek avukatlığın tarafsız, bağımsız ve etkili bir şekilde yerine getirilmesini güvence altına alacağız.” erzhaber

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.