$ DOLAR → Alış: 7,81 / Satış: 7,84
€ EURO → Alış: 9,26 / Satış: 9,30

FARKINDA OLMADAN HARCIYORUZ!

FARKINDA OLMADAN HARCIYORUZ!
  • 08.02.2020

market alışverişi ile ilgili görsel sonucu

HER alanda yaşanan gelişmeler ve yenilikler insanların harcamalarının kontrolünü kaybetmesine neden olabilmektedir. Tasarruf etmek istesek de birçoğumuz bunu başaramıyor. İnsanın canının çektiği şeylerden vazgeçmesi de oldukça zor. Sıcak havalarda su içmek yerine başka içeceklere yönelmek normalde yapacağımız harcamadan daha fazlasını yapmak anlamına gelmektedir. Bunun gibi farkında olmadan yapılan birçok harcama var. Yazımızda da bu sınıfa giren 5 büyük harcamadan bahsedeceğiz.

1- Telefon faturaları:

Kullandığımız kişisel cep telefonlarını faturalı kullanmak bazı durumlarda tasarruf sağlayabilir ancak bazı durumlarda da fazla ödeme yaptığımızın farkına varamayabiliyoruz. Kullandığınız cep telefonunuzun limitini kontrol etmediğinizde limit aşımından dolayı fazla ödeme yapabilirsiniz. Her ay konuşma süreniz en fazla ne kadar oluyorsa buna göre tarife seçmeniz fatura harcamalarınızıazaltabilecek bir yöntemdir.

2- Süpermarket alışverişi:

Büyük süpermarketlerdeki ürün yerleşimleri ve sunumlar, sizi farkına bile varmadan fazla alışveriş yapmaya itmektedir. Marketlerin bu tip yerleşimleri bir pazarlama tekniğidir. Kampanyalar ve indirimli ürünler ilginizi çekebilmekte ihtiyacınız olmasa da almanızı teşvik etmektedir. Markete gitmeden önce bir ihtiyaç listesi belirlemeniz ve buna göre alışveriş yapmanız farkında olmadan harcama yapmanızın önüne geçebilir.

3- Kredi kartı ile yapılan harcamalar:

Kredi kartları insanın hayatında büyük ödeme kolaylığı sağlayan önemli unsurlardır. Kredi kartı kullanıcılarının en sık düştüğü yanlış, kredi kartı ile harcama yaparken sanki kendisinin ödemediği hissini vermesidir. Bunun bilincinde hareket ederek kredi kartları ile farkına varmadan yapabileceğiniz gereksiz harcamalardankaçınmalısınız. Ayrıca kredi kartı ödemelerinizde sürekli olarak asgari ödeme tutarını ödemeyin, mümkünse o ayki harcamanızı kapatmaya gayret edin, çünkü asgari ödeme tutarını ödemeniz bankanın kalan bakiyeye yüksek faizler işletmesine ve borcunuzu yükselmesine sebep olabilirsiniz.

4- İçecek harcamaları:

Bir kafede ya da bir pastanede oturup bir şeyler yerken yanında içtiğiniz içecekler market fiyatlarından çok çok yüksek bedellerle satılmaktadır. Sadece yanında bir içecek olsun diye yapacağınız bu tür harcamalarınız bir de bakmışsınız ciddi rakamlara ulaşmış. Çok gerekmedikçe 1/10 fiyatına alabileceğiniz bir şeye bu bedelleri ödemeyin.

5- Gazete ve dergi harcamaları:

Bazen tek tek aldığınız şeyler sürekli alıyorsanız toplamda yıllık bazda size daha fazlaya mal olacaktır. Şayet dergi ve gazete konusunda böyle bir alışkanlığınız varsa yıllık abonelik yaptırıp ciddi oranda tasarruf edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ