$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

HER YAN ÖLÜ BİNA DOLU

HER YAN ÖLÜ BİNA DOLU
  • 19.12.2020

ERZURUM‘dan başta askeri birlikler olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşların ya kapatılması, ya da mevcutlarının azaltılması, ortaya çok sayıda “ölü” kamu binası ve lojman çıkardı. Şehrin hemen her yanında rastlanılan ölü binaların akıbetlerinin ne olacağı merak edilirken, bu binaların halkın yararına kullanılıp-kullanılamayacağı tartışma konusu oldu.

Sovyetler Birliği’nin dağılması ve soğuk savaşın sona ermesiyle birlikte aralarında Erzurum’un da bulunduğu Doğu illerinde konuşlandırılan askeri birlikler, kışlalar ya kapatıldı, ya da başka illere kaydırıldı. Hal böyle olunca da ortaya çok sayıda atıl bina ve lojman çıktı.

So zamanlarda Milli Savunma Bakanlığı’nın dışında, Ulaştırma ve Tarım Orman Bakanlıkları’na bağlı kurumlara ait kamu binalarının bir bölümünün atıl durumda bekletilmesi, vatandaşların, “kim, daha ne bekliyor” sorularını sormasına neden oluyor.

Önemli bölümü Karskapı’da konuşlandırılan, ancak zaman içinde kapatılan, açık olanlarında da mevcudu azaltılan kışlalardan askerlerin çekilmesi, komuta kademesinde görevli sayısının da önemli ölçüde azaltılmasıyla boşalan lojmanlar, kaderlerine terk edildi.

Karayolları’nda bulunan ve çevresi tel örgülerle çevrili lojmanların perişan hali, gören herkesin içini sızlatıyor. Yoncalık’ta ve İsmetpaşa Caddesi’nde de atıl durumda çok sayıda askeri lojman bulunduğunu hatırlatan vatandaşlar, sadece Milli Savunma’ya ait olanların değil, diğer bakanlıkların sorumluluğunda olan binaların da halkın istifadesine sunulmasını ve kullanıma açılmasını istiyorlar. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ