$ DOLAR → Alış: 8,65 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

ERZURUM’UN KISKANDIRAN AKŞAMLARI

ERZURUM’UN KISKANDIRAN AKŞAMLARI
  • 24.07.2021

KAVURUCU sıcakların yurt genelinde hüküm sürdüğü şu günlerde, Erzurum’da yaşanan serin ve yağışlı hava, insanları sıcağın hararet ve neminden korurken, özellikle akşam saatlerinde, gün batımına doğru kartpostallık görüntülerin ortaya çıkmasına da neden oluyor.

Şairin, “Sırnaşır güneşle öpüşür ay’la, yaylalar içinde Erzurum Yayla”  diyerek övdüğü, kendine özgü iklimiyle bir başka yere benzemeyen, kimi aylarda bir günde dört mevsimin yaşandığı, bu yönüyle bilenlere hiç de şaşırtıcı gelmeyen Erzurum’da, bugünlerde duyan çoğu insanı tebessüm ettiren “temmuz soğukları” yaşanıyor.

Aşırı sıcaklardan dolayı insanların denizlere koştuğu, gece serinlemek için klimaları açtığı, sıcak ve aşırı nem nedeniyle uykuya hasret kaldığı, Güney illerinde insanların damlarda yattığı şu günlerde Erzurum’da insanlar diğer yörelere inat yorgana sarılarak yatağa giriyor. 

Kışı uzun ve soğuk, yazı kısa ve serin geçen Erzurum’da bugünlerde ortaya çıkan “akşam manzaraları”nın seyrine de doyum olmuyor. Özellikle yağışlı akşamlarda, bulutların güneşle oynaşması sırasında filim karesi gibi art arda sıralanan, biri diğerinin devamı gibi gelen, gözlere ve hatta gönüllere yansıyan renkli görüntüler, özellikle fotoğrafseverlere kaçırılmaz fırsatlar sunuyor.

Yanardöner haliyle akşamın rengini kızıldan lacivertte, lacivertten siyaha dönüştüren bulutların serin bir geceyi de beraberinde getirdiği Erzurum’da  insanlar, akşamları sokağa çıkarken üzerlerine ya bir kazak, ya bir hırka, ya da mont alma ihtiyacı hissediyor, dolayısıyla Erzurum Yaylası’nda yaşıyor olmanın huzur ve rahatlığını duyuyor, düşman çatlatıyorlar. erzhaber

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ