$ DOLAR → Alış: 18,44 / Satış: 18,51
€ EURO → Alış: 17,76 / Satış: 17,83

SERGİ AÇILIŞINDA SEKMEN SÜRPRİZİ

SERGİ AÇILIŞINDA SEKMEN SÜRPRİZİ
  • 29.07.2022

TARİHİ Çifte Minareli Medrese’de, toplamda 13 hattatta ait “İman Ayetleri Eserleri” görücüye çıktı. Sadece “Ramazan Ayı’nda yazılan” eserlerin yer aldığı serginin açılışını Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in davetiyle, aralarında gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda konuk gerçekleştirdi. Programın sunuculuğunu yapan Trabzonlu Canan Kalaycı’nın Erzurum ile ilgili yazdığı ve seslendirdiği şiir, beğeni topladı.

Albayrak Grubu’nun İslam sanat geleneğini yaşatmak ve özgün eserlerle zincire yeni halkalar eklemek amacıyla başlattığı “Hat Eserleri Projesi” çerçevesinde hazırlanan 13 hattata ait 13 eser bu defa Erzurum’da, Çifte Minareli Medrese’de görücüye çıktı.

Bu yıl 8’incisi açılan, geçtiğimiz yıllarda Anadolu’nun çeşitli illerinde sanatseverlerle buluşan serginin Erzurum ayağında, hat ustalarının sadece Ramazan Ayı’nda, ayın manevi havasını teneffüs ederek yazdıkları İman Ayetleri Eserleri sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Serginin açılış kurdelasını, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in davetiyle ellerine makas tutuşturulan, aralarında gazetecilerin de bulunduğu konuklar birlikte kesti. Açılış töreninden önce yapılan konuşmalarda, yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirme yapıldı. Bu arada, programın sunuculuğunu yapan Canan Kalaycı’nın ajandasında kaleme aldığı Erzurum şiiri dikkat çekti, beğeni topladı.

Serginin açılışına evsahibi sıfatıyla Mezra Ziraat Genel Müdürü Eyüp Demir, SUKKAR Şeker Genel Müdür Vekili Necati Karavaizoğlu, Albayrak Grubu Kurumsal İletişim Koordinatörü Esad Sivri de katıldı.

Bugüne kadar 10 farklı noktada, binlerce kişinin ziyaret ettiği sergi, 14 Ağustos tarihine kadar Erzurum’da açık tutulacak.

Konuyla ilgili olarak basını bilgilendiren Basın Direktörü Ela Nur Şakir, klasik hat sanatı ile günümüz modern çizgisinin harmanladığı ve “tarz-ı cedit” olarak nitelenen eserlerin usta hattatlar tarafından Ramazan ayının manevi havasında yazıldığını hatırlattı. çalışmaların Albayrak Hat Takvimi’nin sayfalarını süslediğini bildirdi, sonrasında da yurdun çeşitli yerlerinde hat meraklılarının ilgisine ve beğenisine sunulduğunu kaydetti.

Bu yıl “Ey İman Edenler!” hitabıyla başlayan ayetlerin konu olarak seçildiği “İman Ayetleri Hat Sergisi”, Erzurum’dan sonra Konya’da sanatseverlerin beğenisine sunulacak. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ