$ DOLAR → Alış: 8,65 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

VATAN BİR BÜTÜNDÜR PARÇALANMAZ

VATAN BİR BÜTÜNDÜR PARÇALANMAZ
  • 23.07.2021

ÜLKENİN dört bir yanının düşmanlar tarafından kuşatıldığı, ordularının dağıtıldığı, mücadele azminin kaybedildiği ve umutsuzluğun kol gezdiği bir tükeniş döneminde Erzurum’da toplanan, ardı ardına önemli kararların alındığı 23 Temmuz Kongresi’nin 102. Yıldönümü bugün çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Samsun’a ayak bastıktan 45 gün sonra Erzurum’a ancak gelebilen, burada “Kolordum ve ben emrinizdeyiz paşam” diyen Kazım Karabekir tarafından karşılanan, Erzurum Halkı’nın bağrına bastığı Mustafa Kemal Paşa başkanlığında toplanan tarihi 23 Temmuz Kongresi’nin 102’nci yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

“Vatan bir bütündür, parçalanmaz”, “Manda ve himaye kabul edilmez”, “Hristiyan azınlıklara siyasi hakimiyeti bozacak imtiyazlar verilemez”, “Kuva-yı Milliye’yi tek kuvvet olarak tanımak ve milli iradeyi hakim kılmak” gibi son derece önemli kararların alındığı Kongre Binası, bugün yine tarihi günlerinden birini daha yaşayacak.

Tarihi kongrenin 102’nci yıldönümü kutlamaları  saat 10’da Havuzbaşı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreni ile başlayacak. Kutlamalar daha sonra Kongre Caddesi üzerindeki Kongre Binası’nda devam edecek. Bağımsızlığa ve cumhuriyete uzanan kararların alındığı salonda kongre temsili olarak canlandırılacak. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait F-16 uçaklarının gösteri uçuşu ve mehter takımının konseri ile renk katacakları kutlamaların akşamki bölümünde de olimpiyat meşalesi tutuşturulacak. Gün içerisinde ETÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Küçükuğurlu da online olarak Erzurum Kongresi’nin tarihimizdeki anlam ve önemini anlatan bir konferans verecek. erzhaber

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ