$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

ADI ÜSTÜNDE; BİR ŞAHİN O!

Kadir SABUNCUOĞLU
Kadir SABUNCUOĞLU
  • 29.12.2019

İSTANBUL – Ünlü Kalp Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sözmez, telefonla görüşmemiz sırasında “Haftasonu için kimselere söz verme” diye başladı ve kaçta, nerede buluşacağımızın bilgilerini aktardı. Bize de, o davete uymak kaldı.

Şişli’de randevu saatinde Bingür Hocanın otomobiline bindik ve yaklaşık bir saatlik yolculuk için Şile’ye doğru yol almaya başladık. Bingür Hocayla yolculuk anılar ve fıkralarla renklendi, sanki çok kısa sürdü.

Şile yakınlarında, Yeditepe Üniversitesi yerleşkesi içinde bulunan Doğa Clup’un kapısından içeri girdik. Otomobilden inince de Atatürk Üniversitesinden tanıdığımız ünlü bilim adamı Prof. Dr. Fikrettin Şahin ile kucaklaştık. Erzurum’un Şenkaya İlçesi’ne bağlı Çatalelma Köyü’nden olan Prof. Dr. Fikrettin Şahin, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim üyesi iken Yeditepe Üniversitesine transfer olmuştu.

BEDRETTİN DALAN DA HAZIR BULUNDU

Prof. Dr. Şahin, meğerse o gün, dost ve arkadaşlarıyla bir arada olmak için, piknik düzenlemiş. Yusufeli’nden özel et ve cağ kebap ustası getirtmiş. Prof. Dr. Şahin’in ‘hayır, duasını aldığı’ babası ve oğlu, Doğadaki İnsan programının sunucusu Serdar Kılıç da konuklar arasında. Yeditepe Üniversitesinin kurucusu, İstanbul eski Belediye Başkanı Bedrettin Dalan ile birlikte 70 kadar konuk, davette hazır bulundu.

Cumhurbaşkanlarımızdan rahmetli Celal Bayar’ın doktoru, SSK Erzurum Hastanesi eski Başhekimi, Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Koptagel ilgün, ER-VAK eski Başkanı, Avukat Necati Bölükbaşı, Bingür Hocanın ağabeyi Ergin Sönmez, Avukat Erkan Karagöz, işadamları Nusret Akın ve Hakan Yılmaz, yakından tanıdıklarımız.

Etkinliğin başlarında ‘Kara Tren’ türküsünün mimarı, Sanatçı ve Yönetmen Özhan Eren, ut ile  çalıp söylediği şarkılarla bizleri yıllar öncesine götürdü. Kadife sesli Özhan Eren’in ardından Elazığlı bir grup sanatçı ile TRT sanatçısı Yavuz Değirmenci, çeşitli yörelere ait türküleri seslendirdiler.

Yeditepe’de Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şahin, “Neler yapıyor?” diye merak edenlere bir kaç örnek sıralayalım:

Saçları dökülenlere yani kel olanlara çare olan bir ilaç geliştirmiş. Ayrıca kozmetik, medikal, tarımsal biyoteknoloji, tekstil, akıllı ve hijyenik yapı malzemeleri, yeni nesil kanser ilaçları üzerinde projeler yürütüyor. Şimdiye kadar 53 patent almış, 65 ürünü ticarileştirmiş. Tescil ettirdiği marka sayısı da yediyi bulmuş.

Işıl ışıl parlayan bir yıldıza benzeyen Prof. Dr. Şahin, son olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın elinden ‘İlim Yayma Büyük Ödülü’nü aldı.

ABD’nin The Ohio State Üniversitesi tarafından ‘Uluslararası Bilim İnsanı’ unvanını kazanan ilk Türk olma özelliği bulunan Prof. Dr. Şahin, vedalaşırken şunları söyledi;

“Yeditepe Üniversitesi’nden 450 öğrencimle birlikte insanlık için önemli projelere imza atacağız. ”

Bu değerlendirmeye hiç şüphe ile bakmadık, abartılı bulmadık.

“Niye” derseniz?

Dedik ya, bir “şahin” o; şahinler de kartallar gibi, yüksekten uçar.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ