$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

BU ESERLERİ JANDARMA ELE GEÇİRDİ

BU ESERLERİ JANDARMA ELE GEÇİRDİ
  • 06.04.2017

ERZURUM İl Jandarma Komutanlığı tarafından Horasan’da kaçakçılara yönelik yapılan operasyonda, ünlü İspanyol ressam Pablo Pcasso’ya ait 1939 yapımı 1 adet tablo ve parşömen kağıdı üzerine sentezlenmiş Antik Mısır Hiyeroglif Resimleri bulunan 3 adet farklı malzeme ele geçirildi.

Jandarma istihbarat ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, Pablo Picasso’ya ait bir tablonun Van’dan Erzurum’a getirilerek satılacağı bilgisi alındı. Harekete geçen ekipler,  (A.D.), (İ.A.) ve (S.K.) isimli şahısların içinde bulunduğu otomobili Horasan’da durdurdu. Otomobilde yapılan aramada Irak devlet müzesinden çalındığı tahmin edilen dünyaca ünlü İspanyol ressam Pablo Picasso’ya ait 1939 yapımı 1 adet tablo ve parşömen kağıdı üzerine sentezlenmiş Antik Mısır Hiyeroglif Resimleri bulunan 3 adet farklı malzeme ele geçirildi.

Yapılan ilk incelemede; arkasında Pablo Picasso’ya ait olduğuna dair bilgi ve mühürler bulunan tablonun ön yüzünde ise 1939 Picasso imzasının bulunduğu ve yaklaşık 5 Milyon Dolar karşılığında satılmaya çalışıldığı yönünde bilgiler elde edildi.

Ele geçirilen tablo ve diğer objeler ilgili müze müdürlüğü yetkilileri ve Atatürk Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanlığından da görüş alınarak, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu kapsamında olup/olmadığının tespiti yapılmak üzere muhafaza altına alındı.

Olayla ilgili 3 şahıs gözaltına alınarak, adli makamlara sevk edildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ