$ DOLAR → Alış: 7,84 / Satış: 7,87
€ EURO → Alış: 9,50 / Satış: 9,54

ERKEK, KADINI KENDİSİNE KUL, KÖLE ZANNEDİYOR!

ERKEK, KADINI KENDİSİNE KUL, KÖLE ZANNEDİYOR!
  • 07.01.2020

ŞUURLU Öğretmenler Derneği ÖĞ-DER tarafından düzenlenen Yerel Eğitim Şurası’nda bir değerlendirme yapan Türkocağı Erzurum Şube Başkanı Eğitimci-Avukat Nizam Işık, Erzurum’da boşanmaların nedenleri arasında ilk sırayı “kaynana baskısı”tın aldığını belirtti. Türkocağı ile ilgili açıklamalar da yapan Başkan Işık, “Türkocağı olarak bizim herhangi bir siyasi parti ile organik bir bağımız yok. Biz, hükümetdışı bir ocağız” dedi.

AİLE BİR OCAKTIR

Atatürk Üniversitesi’nde Konukevi 2 Salonu’nda düzenlenen şuraya gönüllü olarak katıldıklarını ifade eden Nizam ışık, ailenin bir ocak olduğunu kaydetti, “Ocak da bildiğiniz gibi sıcaktır, sıcaklığı ifade eder. Ocaktaki o sıcaklığı da anne ve babalar sağlar” açıklaması yaptı. Türkocağı’nın 1912 yılında kurulduğunu hatırlatan Başkan Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

İLK OCAK, TÜRKOCAĞI’DIR

“- Tam 98 yıl önce kurulan, kurulduğu ilk günden beri ‘ocak’ ismini kullanan ilk dernek biziz. Türkocağı’nın ne ülküocakları, ne alperen Ocakları misali bir siyasi parti ile organik bağı yoktur. biz, siyasetüstü bir ocağız, bizi diğer ocaklarla lütfen karıştırmayınız. amacımız sağlıklı, üretken, özüne, öz değerlerine bağlı bir toplum oluşmasına katkı sağlamak. Bunun için gayret gösteriyoruz.”

YENİ EVLENENLERE EV’LENDİ DENİR

Ocak ile ilgili açıklamasının ardından, asıl konuyla ilgili bir değerlendirmeyi bu defa “hukukçu kimliği” ile yapan Avukat Nizam Işık, “Aile, toplumun çekirdeğini oluşturur. Çekirdek ne kadar sağlam olursa, toplum da o kadar huzurlu olur. Aileler için ‘ana ocağı’ baba ocağı’ gibi kavramlar kullanılır. Ocak, bir sıcaklığı ifade eder. Ailede o sıcaklığı ocağa anne, babalar yani eşler verir. Bizim toplumumuzda çok geniş aileler hiç olmamış. Eskiden beri kullandığımız bir ‘evlendi’ sözcüğü var. Yeni ev’lenenler için de ev’lendi diyorlar. Ev’lenmek çekirdek ailenin temelini oluşturur. Aile bireyleri arasında ilişkilerin sağlam temeller üzerine oturması şarttır. Eğer asgari müşterekte anlaşma sağlanamıyorsa, problem o zaman başlıyor” hatırlatması yaptı.

Son yıllarda boşanma olaylarının arttığını, bunun hem hukuki, hem de sosyolojik nedenleri olduğuna dikkat çeken Başkan Işık, daha sonra şunlanı kaydetti:

BOŞANMALARIN NEDENLERİNİ SIRALADI

“- Boşanmalara sebep olaylar var. Mesela, hayata kasıt önemli bir sebeptir. Yine, onur kırıcı davranışlar, zina, suç işleme eğilimi, haysiyetsiz hayat sürme, akıl sağlığının bozulması gibi nedenler, evlilik birliğini temelden sarsacağından boşanma sebebi kabul edilmiş.. Bunlar hukuki sebepler. Bir de sosyolojik sebepler var. Gelen başvurulardan anlıyoruz ki, farklı sosyo kültürel eğilimler, eğitim farklılığı, ekonomik kazanımlardaki farklılıklar, örneğin erkek işsiz ve yoksul oluşu, zengin bir kadınla yapılan evlilikler boşanma nedenleri arasında geliyor. Eskiden geçimsizlikler sineye çekilir, ‘kan kustuk kızılcık şerbeti içtik’ denirdi. o günler artık gerilerde kaldı. Şimdi bir geçimsizlik anında ‘boşa gitsin’ deniyor. Kadının toplumdaki yeri değişti. Ekonomik yönden rahat olan, bir işsahibi kadın ‘ben özgürüm, bağımsızım’ diyor. Bu bir boşanma sebebidir. Erzurum özelinde de boşanmaların en büyük sebeplerinden birisi kaynanalar. Kaynana baskısı, eşler biri birleriyle iyi geçinseler bile boşanmalara en büyük sebep. Bu arada erkeklerin eşlerini hizmetçi ya da köle gibi görüyor olması da ayrı ber etken. Erkek, kadını kendisine ‘kul, köle’ olarak aldığını zannediyor. Bu da geçimsizlikleri ve boşanmaları beraberinde getiriyor.” erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ