$ DOLAR → Alış: 7,79 / Satış: 7,82
€ EURO → Alış: 9,29 / Satış: 9,33

KALE VE ÇEVRESİ Mİ DEMİŞTİNİZ!

KALE VE ÇEVRESİ Mİ DEMİŞTİNİZ!
  • 11.07.2020

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi tarafından Erzurum Kalesi’nin çevresini açmak amacıyla başlatılan Kültür Yolu Projesi ağır aksak yürürken, TRT’nin konuyla ilgili olarak yaptığı “yukarıdan habercilik” mizah konusu oldu.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, yıllar önce “kentsel dönüşüm” adı altında bir yıkım projesini hayata geçirdi.

ESKİ BİNALAR YIKILDI

Erzurum Tarihi’nin kalbinin attığı Tebrizkapı’da ve çevresinde ne kadar eski bina varsa hepsini yıkan Büyükşehir Belediyesi, “Kültür Yolu” adı altında üç aşamalı bir projeyi uygulamaya soktu ve Erzurum Kalesi’nin çevresinde peyzaj çalışması başlattı.

SORUMSUZLUK AYNEN DEVAM

Kültür Yolu Projesi’nin ilk ayağını geçtiğimiz yıl tamamlayan, ancak başta süs havuzları olmak üzere, darmadağın olan engelliler yolu yüzünden eleştirilerin odağı haline gelen Büyükşehir Belediyesi, aynı sorumsuz tutumunu projenin ikinci aşamasında da sürdürüyor.

MOLOZLAR ÖYLECE DURUYOR

Çevrede bulunan bütün ağaçları keserek bir kıyım gerçekleştiren, sökülen binaların enkazlarını temizlemeyen, tarihi kaleyi tozun toprağın içinde bırakan, yürüyüş yollarının çevresini önce krom korkuluklar ile donatan, krom malzeme kullanıldığı için eleştiri alınınca, yapılanları söküp atan, yerine ahşap korkuluk yapan Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları TRT ekranlarına yukarıdan yansıdı.

TRT YUKARIDAN BAKTI

Drone marifetiyle yukarıdan çekilen, detaylar gözükmediği için izleyicide “çok güzel işler yapılıyor” izlenimi uyandırılmaya çalışılan mizahi habercilikten yola çıkarak, biz de aynı bölgeye objektifimizi yakından yönelttik.

ÇEVRE BURAM BURAM TARİH KOKUYOR

Bizanslılar’dan kalma tarihi kalesini, Saltuklular’a ait kulesnini, yine İlhanlılar’a ait Ulu Cami’sini ve de bir muhteşem Selçuklu eseri Çuifte Minareli Medresesi’ni bünyesinde barındıran Tebrizkapı’da çalışmaların ağır aksak ve istenildiği şekilde yürümemesi, vatandaşa da “illallah” dedirtti.

Aralarında tescilli binaların da bulunduğu eski evleri yıkarak yerine yenisini yapan, adını da “restorasyon çalışması” koyan Büyükşehir’in, yörede bulunan ağaçları da yok etmesi, gözlerden kaçmamış, eleştiri konusu olmuştu. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ