$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,72 / Satış: 7,76

VATANDAŞIN İSYANI: YAPMAYACAKTINIZ, NİYE KAPATTINIZ?

VATANDAŞIN İSYANI: YAPMAYACAKTINIZ, NİYE KAPATTINIZ?
  • 29.07.2018

TURİZM sezonunun başladığı günlerde çevresi kapatılan Çifte Minareli Medrese’de, geçen zaman içinde “bir arpa boyu” bile yol alınamaması, gören herkesi şaşırtmakla kalmıyor, isyan da ettiriyor.

Erzurum’un sembol yapılarından olan Çifte Minareli Medrese’de yaklaşık 5 yıl kadar süren restorasyon sonrasında; sıra çevre düzenleme çalışmalarına gelmiş, uzun uğraşıların ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan bir proje, “uygulansın” denilerek Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne gönderilmişti.

İKİ YIL ÖNCE PROJE HAZIRLANDI

Çifte Minareli Medrese’den sorumlu kurum olan Vakıflar Bölge Müdürlüğü, “iki yıllık yatışın” ardından bu yıl harekete geçti. Sanki harekete geçecek bir başka zaman yokmuş gibi, turizm sezonunun başladığı dönemde Çifte Minareli Medrese’nin çevresi perdelenerek, halka “çalışmalar başladı” izlenimi verildi.

Turlar vasıtasıyla Erzurum’a gelen çoğu yerli turistin “kapalı” zannederek gezme şansı bulamadığı Çifte Minareli Medrese’yi kuşatan sac perdelerin ardında çalışma yapılmadığını görenler, gözlerine inanamıyor.

SORUMSUZ SORUMLULARDAN HESAP SORULSUN

Projesi iki yıl önce Büyükşehir Belediyesi tarafından çizdirilen Çifte Minareli Medrese’nin çevresinde düzenleme çalışmalarına neden başlanılmadığı merak konusu oldu. Çevre düzenleme çalışmalarının “ölü” sayılabilecek dönemlerde yapılması gerekirken, sezon başında başlatılmasına da bir anlam veremeyen vatandaşlar, “Yapılan her türlü yanlışı, ihmali ve benzeri türdeki olumsuzlukları sineye çektik. Biz, bu şehirde yaşıyoruz. Dolayısıyla olumsuzlukları görmezden gelebiliriz. Ama insanlar, Erzurum’u, bu şehrin değerlerini görmek için yollar aşıyor, buralara geliyor. O insanları hayal kırıklığına uğratmaya, dolayısıyla hafızalara olumsuz bir Erzurum görüntüsü nakşetmeye kimsenin hakkı olamaz. Çifteler’de yaşanan rezaletin sorumluları mutlaka vardır. Biz, o sorumsuz sorumlulardan hesap sorulmasını istiyoruz” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ