$ DOLAR → Alış: 18,44 / Satış: 18,51
€ EURO → Alış: 17,76 / Satış: 17,83

AKSU VADİSİ’NDEN YÜKSELEN ÇIĞLIK!

AKSU VADİSİ’NDEN YÜKSELEN ÇIĞLIK!
  • 14.11.2016

05-aks

AV DEĞİL, KATLİAM YAPILIYOR

AKSU Vadisi ve Köyleri Doğal Yaşamı Koruma Derneği Başkanı Hanifi Aksu, devlete 500 lira avcılık belgesi almak için para ödeyenlere veryansın etti, “İspir’de doğamızı, doğal hayatımızı mahvediyor, canlılarımızı katlediyorlar. Bu katliama ‘dur’ dememiz gerekiyor” uyarısı yaptı.

Avcıların, özellikle yaban keçisi, tavşan, çil keklik ve kınalı kekliklerin acımasızca katledildiğini belirten Başkan Hanifi Aksu, Aksu Vadisi’nin yabanı hayatı geliştirme sahası olmasına ve her türlü av yasağının bulunmasına rağmen, yurdun çeşitli illerinden İspir’de açılan avlaklara gelen avcıları konrol eden kimsenin bulunmadığından yana yakındı.

DENETİM VE KONTROL YOK İDDİASI

Avcılara tanınan kotadan çok daha fazla av yapıldığını, bunu denetleyecek kimsenin bulunmadığını belirten Başkan Aksu, “Bölgede iki ruhsatlı avcı varsa, aralarında bir de ruhsatsız avcı bulunuyor. Bunlara biz ses çıkartamıyoruz. Güya izinli avcılarmış. Kaldı ki, izinli ve ruhsatlı avcıda olsa, örneğin iki tavsan avlama hakkı var, ücüncü tavşanı avlama hakkı yok. Ama gelin görün ki, adam 4 tane tavşan avlıyor, beş tane avlıyor! Niye? Çünkü denetim ve kontrol yok. Silahlar kontrol edilmiyor. Silahlardaki tapaları söküyor, yedi artı ve ya sekiz artı fişek dolduruyorlar. Br fişekte iki 200’den fazla saçma var. Birden fazla kişi, çil ve kınalı keklik ailesinin etrafını sardı mı, aileyi tamamen yokedebiliyor, dolayısıyla zengin dogamızın fakir olmasına neden oluyorlar. Çuval dolusu keklik avlayıp giden, giderken de avladıkları keklikleri saklayanları çok gördük. Lütfen birileri bu katliamlara ve katliamcılara dur desin” diye konuştu. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ