$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

BU DA BİZİM BÖLGENİN SFENKS’İ!

BU DA BİZİM BÖLGENİN SFENKS’İ!
  • 18.09.2018

BAŞTA Mısır olmak üzere, dünyanın farklı yörelerinde bulunan tarihsel kalıntıları andıran çeşitli kaya şekilleri, görenlere dudak büktürüyor.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin, doğal kayalık açısından çok zengin bir potansiyele sahip olduğunu belirten bilim insanları, dağların büyüteç altına alınması halinde, ortaya çok çarpıcı örneklerin konulabileceğine dikkat çekiyorlar.

Piramitinden peri bacasına, oyuk mezarlardan mağaralara varıncaya kadar çok zengin bir doğal yapının bulunduğu bölgede, Antik Mısır’daki Sfenks’i* andıran kayalıkları görenler, gözlerine inanamıyor.

Erzurum-Erzincan Karayolu üzerindeki bir tepe üzerinde bulunan ve Mısır’ın Gize Bölgesi’ndeki Sfenks’in yüzünü andıran kayalık ilgi topluyor. Vatandaşlar, böylesi ilginç yer ve kayalıkların yerlerinin tespit edilmesini ve kayda değer olanlarının turizme kazandırılmasını istiyor. erzhaber

* Sfenks :Kocaman insan başlı uzanmış aslan heykeli Mısır’da Gize’de bulunan kefren Piramidi nin başında beklemektedir bütünüyle kayaya yontulmuş olan heykelin uzunluğu 57 metredir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ